Bílé prádlo opět zářivé díky osvědčeným postupům při praní

Občas se může stát, že nedopatřením vložíte při praní tmavé oblečení do prádla světlého a neštěstí je na světě. Nechtěně obarvené bílé kousky oblečení lze ale snadno opět vybělit pomocí snadných metod, které vám zde poskytneme.

Čím bělit bílé prádlo?

Samozřejmě při bělení prádla můžete sáhnout po kupovaných prostředcích, ty jsou však po většinou plné škodlivých chemických látek. Jak se tedy šetrnými metodami prádlo vybělit?

  • Bělení prádla pomocí manganistanu draselného: ten seženete klasicky v lékárně. Roztok zhotovíte tak, že pár krystalků manganistanu rozpustíte asi v deseti litrech vody. Vida následně zčervená. Ponořte do tekutiny prádlo, které chcete vybělit asi na 4 až 5 hodin, nebo ještě lépe přes noc. Pak prádlo vyjměte z roztoku a vložte jej bez pracího prostředku do pračky. Bude krásně běloskvoucí.
  • Bělení pomocí prášku do pečiva: ano, je to neobvyklé, ale i velký pomocník v kuchyni dokáže v bělení prádla provést zázraky! Mimo jiné má i dezinfekční účinky. Do mísy na prádlo naplněné po okraj vodou vsypte dvě až tři lžičky kypřícího prášku, vložte prádlo a nechte působit.
  • Bělení pomocí práškového droždí: to vám pomůže barvy i oživit, nejen prádlo vybělit. Droždí vsypte do přihrádky na prací prášek v pračce a nechte proběhnout celý cyklus.

Nejčastější problémy s bílým prádlem

Mezi nejčastější potíže, které máme většinou s bílým prádlem je to, že zašednou, nebo zažloutnou. Zašednutí oděvů může být způsobeno především příliš tvrdou vodou, která je v kombinaci s nějakým máchadlem. Proto se doporučuje prádlo pečlivě vymáchat případně i ručně v čisté vodě například s trochou octa.

Zežloutnutí prádla je způsobeno v podstatě stejnými vlivy, jako u zašednutí. Jestli tedy máte více železitou a tvrdou vodu, prádlo máchejte ve vodě třeba s trochou již zmíněného octa, který vodu změkčí.

Další přírodní bělící metody

Dalším skvělým roztokem, který pomůže vybělit vaše prádlo je směs citrónové šťávy, jedlé sody a vody. Prádlo v tekutině nechte nejlépe přes noc. Také je skvělý pomocník vinný, nebo i kvasný ocet, který v kombinaci s vodou dokáže prádlo také vybělit. Poté co v octovém roztoku necháte prádlo přes noc, jej klasickým způsobem jen vyperete. Někdy téměř nevypratelné skvrny odstraní i obyčejné jádrové mýdlo (Jelen). Stejně dobře pomůže i obyčejná sůl, jejíž celý balík vysypete do lavoru, nebo vany a rozpustíte ve vodě. Pak už jen vložíte prádlo potřebné k vybělení.

Proč jsou škodlivé chemické bělící prostředky?

Některé chemické bělící prostředky mohou obsahovat nejen aktivní chlor a kyslík, ale i detergenty, které jsou škodlivé hlavně pro naše dýchací cesty. Mohou tak způsobovat různé záněty, kožní alergie, nebo dokonce astma. Pokud se jim vyhnete a budete používat přírodní metody, zvolíte tedy nejen ekologickou variantu, ale také pro vaše zdraví přínosnou.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]