Bílé prádlo už vám nikdy nezešedne. Stačí dodržet několik jednoduchých zásad při jeho praní

Fotografie: Freepik

Ani po oprání není textil zcela čistý a navíc ztrácí své unikátní vlastnosti. Většina barev bledne nebo zajde, stejně jako bílá.

Pokud vaše košile již nezáří tak jako dříve, hodně to zamrzí a už nejspíše přemýšlíte nad tím, že ji nahradíte jinou. To však nebude nutné a můžete se ji před tím pokusit ještě zachránit. Pomocí několika osvědčených triků se zbavíte matné barvy, žlutých pozůstatků zaschlého potu a šedých skvrn po nečistotách. Většinu potřebných ingrediencí přitom budete pravděpodobně mít doma ve skříních a poličkách.

Fotografie: Pixabay

Mastné skvrny zmizí ve čtyřech krocích

Fleky na oblečení mohou být nejrůznějšího původu, pokud však rádi vaříte, nejčastěji se budete potýkat s mastnotou. Bílý oděv s takovými skvrnami stačí namočit na deset minut do horké vody, aby nečistoty změkly. Pak flek třete marseillským mýdlem, lehce vydrhnete rukama a opláchnete pod tekoucí horkou vodou. V posledním kroku strčíte oděv ke zbytku bílého oblečení do pračky a zapnete.

Po použití mléka textil zesvětlá

Jestliže vás trápí zašlá barva, nesmutněte! Stále máte možnost a šanci na záchranu vaší oblíbené bílé košile či halenky. Běžné praní nijak nepomáhá a naopak se můžete vidět, že s každým dalším vložením do bubnu pračky se stává oděv stále vybledlejším. Jeho bílou barvu musíte obnovit použitím některého z přípravků, které dokáží textil zesvětlit. Není třeba však hned vytahovat chemické bělidlo.

Fotografie: Pixnio

Stále můžete použít některý z přírodních a běžnějších produktů, než si dojdete do drogérie koupit chemii. Jedním z nich je například čerstvé mléko, pomocí něhož navrátíte bílé zašlý lesk. Stačí smíchat 1 šálek studené vody se 2 šálky chlazeného čerstvého mléka a do toho vhodit pár kostek ledu. Do výsledné směsi namočte vybledlý oděv na jednu hodinu, pak jej opláchněte a nechte uschnout.

Důležitá je prevence

Abyste do budoucna zabránili tomu, že prádlo v brzké době znovu zbledne, je potřeba vědět, jak postupovat při praní. Jako první byste se měli ujistit, že dáváte dohromady pouze bílý textil a nemícháte jej s ostatním.

Některé prádlo občas pouští při vyšších teplotách barvu, čímž by mohlo stát i za vyblednutím vašeho bílého oděvu. Vždy tak textil třiďte podle barev, minimálně na bílý, černý a ostatní.

Fotografie: Pixabay

Buben byste pak neměli ládovat do plna, jelikož se pak textil neopere pořádně. Pokud byste zahltili pračku, pročistí se důkladně jen oděvy na okraji, ale prostřední oblečení zůstane téměř nedotčeno.

Skvrny a fleky pak na textilu zůstávají, uschnou na něm, vyblednou a oděv už nebudete vypadat tak dobře jako dříve. Abyste pak při sušení zabránili dalšímu znečištění, pověste prádlo naruby a nechte jej takto uschnout.

Zdroj: Goodhousekeeping