Vraťte svému prádlu zářivou barvu díky jednoduchým postupům při praní

Po určitém čase i ten nejkrásnější kus oděvu, to nejoblíbenější oblečení, může vyblednout vlivem vysoké tvrdosti vody, nebo nesprávným tříděním jednotlivých druhů oblečení. Občas se stane i nedopatřením, že prádlo obarvíte jiným a ze zářivě bílé se stane zašedlá, nebo dokonce růžová. V těchto případech pomohou babičkovské rady. Své barevné oblečení můžete opět oživit, nebo docílit jeho vybělení pomocí přírodních metod, které nezatěžují okolní prostředí.

Jaké metody jsou vhodné k oživení barev oblečení a jejich vybělení?

Mezi velice efektivní metody obnovení barev oděvů a jejich vybělení můžeme zařadit:

  • Černá barva pomocí fazolí: máte doma vybledlé černé triko a chtěli byste obnovit jeho barvu? Pak ho zkuste namočit ve výluhu z černých fazolí. Fazole povařte ve vodě, tu pak nechte zchladnout a do výluhu ponořte na pár hodin svůj odbarvený oděv. Triko bude jako nové.
  • Tmavě hnědá z kávy a čaje: tmavě hnědé prádlo, ale klidně i černé oživí kávový odvar, nebo ten čajový. K tomu kávovému použijte velké množství instantní kávy, pokud budete připravovat čaj, pak je vhodné vylouhovat několik sáčků. Do tekutiny následně oděv namočte ideálně přes noc. Před barvením by měl být vypraný.
  • Žlutá s kurkumou: když smícháte dvě lžičky mleté kurkumy s 5 až 6 litry vody, získáte žlutý barvící roztok na oblečení stejného odstínu.
  • Zářivě bílá s jedlou sodou: bělící roztok lze zhotovit z dvou hrnků jedlé sody a pěti litrů teplé vody. Zašedlé prádlo do tekutiny namočte nejlépe přes noc, aby se zintenzivnil účinek.

Vhodné je veškeré barvící přírodní směsi připravovat v kovovém hrnci, nikoliv plastovém lavoru.

Když přírodní barviva nestačí, mohou pomoci ta chemická

Pakliže jste vyzkoušeli přírodní barviva a výsledek vás příliš nenadchnul, můžete použít samozřejmě i chemická barviva, nebo bělidla. Ta zakoupíte v jakékoliv drogerii. Musíte vzít ale v potaz, že mohou svým agresivnějším složením dráždit pokožku, proto jen nutné je z oblečení důkladně vyprat v pračce. Většinu chemických barev na prádlo je potřeba zafixovat octem, nebo solí.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]