Staré ručníky nevyhazujte a místo toho jim dodejte nový závan svěžesti, čistoty a měkkosti

Fotografie: Depositphotos

Ručníky slouží při naší tělesné očistě, a proto jsou jedněmi z nejšpinavějších domácích textilií. Udržet je čisté, voňavé a navíc krásně měkké, bývá téměř nadlidský úkol. S těmito triky to ale zvládnete.

Bojíte si utřít obličej do svého ručníku, i když je čerstvě vytažený z pračky? Pokud jsou jeho vlákna hrubá a drsná a navíc nelibě zapáchá, můžete zauvažovat o nákupu ručníků nových. Anebo je zkuste dát dohromady s použitím některých osvědčených domácích prostředků a triků. Zjistíte, že i ten nejstarší ručník bude vypadat jako nový.

Zápach ručníků může mít různé příčiny

Nepříjemný zápach čerstvě vypraného prádla je problém, s nímž se čas od času potýká každý. Může přitom souviset hned s několika možnými faktory, jako je špinavá pračka nebo příliš nízká teplota praní. Do hry ale může vstoupit i něco, co by vás možná nenapadlo. Třeba nedostatečné ždímání v důsledku nízkého nastavení otáček při odstřeďování způsobuje to, že ručníky zůstávají mokré a to brání jejich provonění aviváží.

Fotografie: Depositphotos

Také používáte-li aviváže a pracího prášku příliš mnoho, paradoxně to může zapříčinit nedostatečné vyprání prádla. Nadužívání prášku na praní způsobuje příliš velké množství pěny. Ta zachycuje nečistoty a bakterie, které se tak neodplaví pryč a zachytí se zpátky ve vláknech. Aviváž zase uzamyká povrch vláken, které v sobě uzamknou i pachy a nečistoty. Kromě toho to poškozuje i absorpční kapacitu ručníků.

Odstraňte příčiny i následky

Když už víte, které faktory zápachy způsobují, můžete se jim napříště vyhnout. Škody už ale byly napáchány. Můžete je ale snadno některým z účinných způsobů zase napravit. Naštěstí to nebude ani pracné, ani drahé. Stačí vám k tomu několik přípravků, které máte už nejspíš doma.

Ručníky můžete provonět:

  • Citronovou šťávou, která je proslulá svými čisticími a bělicími schopnostmi. Je také antibakteriální a snadno rozpouští i usazené nečistoty a dokonce i mastnotu. Stačí přidat půl hrnku citronové šťávy do jednoho litru vody a tento roztok přidat k pracímu prostředku či do máchání.
Fotografie: Pixabay
  • Octem, který je vedle citronové šťávy dalším osvědčeným prostředkem, který navrátí ručníkům čistotu a vůni. Přidejte ho namísto aviváže do máchání a spolehlivě tak zbavíte ručníky zažraných nečistot, oživíte jejich barvy i bělost, zničíte všechny bakterie i zárodky plísní a vlákna budou tak jemná, jako když byly ručníky nové.
  • Esenciálním olejem. Ten prádlo účinně provoní a navíc mívá další speciální schopnosti, zejména pak antibakteriální. Namíchejte do jednoho litru vody 10 gramů soli a 10 kapek esenciálního oleje dle vaší volby (nejlepší jsou ale tea tree nebo levandule, které jsou antiseptické a protiplísňové). Směs nalijte do šuplíku pračky namísto aviváže.
Fotografie: Pixabay
  • Marseillským mýdlem, které dokáže prádlo účinně odmastit a vyčistit a navíc ho provoní jemnou a nevtíravou vůní. Navíc k němu ani nemusíte používat žádnou aviváž nebo jiný preparát, protože marseillské mýdlo funguje jako obojí najednou. K dostání je buďto v tuhé formě, kterou lze snadno nastrouhat, anebo i jako tekutý prostředek. Prostě ho jen nasypejte či nalijte do přihrádky na prací prostředek v šuplíku pračky a zapněte prací cyklus tak, jak jste zvyklí.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]