Přidání kávy do várky oblečení před praním zabrání blednutí barev. Ocet pro čisté prádlo i pračku

Fotografie: Pixabay

Praní je dnes díky moderním pračkám a sušičkám mnohem jednodušší a rychlejší, než tomu bylo ještě před několika desetiletími. K tomu, aby naše prádlo bylo krásně čisté a voňavé, nám pomáhá široká nabídka nejrůznějších pracích prostředků. Přesto možná pozorujete, že i když používáte vše možné, bílé prádlo se časem stává spíše šedým a barevné oblečení již zdaleka není tak jasné, jako když jste ho koupili.

Nejen z tohoto důvodu vám dnes přinášíme několik tipů a rad, které vašemu prádlu pomůže barvy zachovat. Mnoho z nich je generacemi ověřených, jen se zkuste zeptat své babičky.

Černý pepř a sůl – pomocníci nejen při vaření

Jednou z věcí, kterou při praní používaly už naše babičky, je například černý pepř. Možná to některým z vás zní poněkud divně, ale je to tak. Černý pepř je totiž skvělým pomocníkem pro zachování barev a zároveň si snadno poradí také s neestetickými zažloutlými skvrnami od potu. Stačí jednoduše k pracímu prášku do zásobníku přidat jednu lžičku mletého černého pepře.

Fotografie: Pixabay

Kromě pepře můžete k praní přidat také sůl, která zabrání tomu, aby se prací prášek přilepil k vláknům tkaniny, které se pak v důsledku toho mohou jakoby lesknout. Mimoto i sůl skvěle poslouží k zachování barev nových oděvů.

Jednoduchá rada zní namočit nový kus oblečení na hodinu a půl do studené vody s trochou soli. Nebudete se pak muset následně bát, že po několika málo vypráních oblečení ztratí své původní barvy.

Kávou a citronem proti blednutí barev

Rovněž citronová šťáva či káva pomůže vašemu oblečení udržet si své původní barvy. Zatímco citronová šťáva se doporučuje používat zejména na prádlo bílé, káva či případně rovněž černý čaj je vhodné používat na černé a tmavé prádlo. Postup je velmi snadný, stačí do bubnu nalít dva šálky kávy či silného černého čaje.

Fotografie: Pixabay

Ocet pro čisté prádlo i pračku

Skvělým pomocníkem při praní je rovněž ocet. Oceníte ho například v případě, že se na vašem oblečení objeví odolná skvrna. Před vložením do pračky je vhodné na skvrnu nalít trochu octa a nechat ho působit přibližně deset až patnáct minut.

Pokud ocet přidáte k běžnému pracímu programu, zaručí vám nejen odolnost barev, ale také to, že nejen vaše prádlo ale i pračka bude krásně čistá, voňavá a bez vodního kamene.

Fotografie: Pixabay

Dalším úžasným pomocníkem je jedlá soda, především na záclony a bílé lůžkoviny. Velmi originálním způsobem, který rovněž používaly už naše babičky, je použití vaječných skořápek. I ty se dají využít při praní bílého prádla. Stačí suché a čisté skořápky vložit do látkového sáčku a přidat do bubnu k bílému prádlu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]