Problémům s nepříjemně zapáchajícími ručníky po vyprání můžete snadno předejít

Fotografie: Freepik

Krásně voňavé a měkké ručníky by chtěl asi každý. Jenže občas se stane to, že jak se říká lidově, zatuchnou. Tento zápach je způsoben rozkládajícími se bakteriemi, které snadno přežijí v nedokonale vysušené tkanině. Poradíme vám, jak docílit perfektně čistých provoněných ručníků. Není na tom nic složitého.

Nejčastější příčiny zatuchlých ručníků

  • Zapomněli jste ručníky vyndat z pračky po vyprání: stát se to může každému. Zapnete pračku v domnění, že po ukončení cyklu prádlo vyjmete a dáte sušit na sušák či do sušičky. Jenže se zaberete natolik do jiné činnosti, že na prádlo zapomenete. Ručníky tak zůstanou v bubnu déle, než je vhodné. Tím snadno zatuchnou.
  • Ručník není dokonale vysušen: zadržovaná vlhkost ve tkaninách je také jednou z častých příčin zapáchajících rušníků. Proto je v sušičce nechte do té doby, než se skutečně vysuší. V letním počasí je vhodné prádlo pověsit ven na šňůru, kde se dokonale vyfouká.
Fotografie: Freepik
  • Ulpění pracího prostředku: nevhodné je prát ručníky pomocí klasických sypkých prášků. Ty nemusí být dokonale vyprány z tkaniny, ulpí v ručníku a dopomohou vzniku bakterií a následnému zatuchnutí.
  • Aviváž se nevymyla: stejný příběh jako v předešlém případě. Nedokonale vypláchnutá aviváž způsobí rovněž zápach.

Jak předejít zápachu ručníků?

Fotografie: Freepik

Nyní si řekněme, jak si preventivně počínat, aby byly vaše ručníky po každém vyprání dokonale čisté a voňavé:

  • Začněte očistou a dezinfekcí pračky jako celek: abyste docílili čisto skvoucích ručníků, je v první řadě důležité vyčistit pračku. Zvolte cyklus na nejvyšší teplotu a nejdelší čas. Pak do každé nádržky nalijte trochu bílého octa, část lze aplikovat i přímo do bubnu pračky (cca 3 šálky). Nakonec spotřebič spusťte a počkejte patnáct minut. V této fázi praní přerušte, otevřete nádržku, vytřete ji hadříkem namočeným ve zbylém octu, posléze ji zavřete a nechte cyklus dokončit.
  • Myslete i na očistu gumového těsnění pračky: na tuto činnost opět použijte bílý ocet, který má antibakteriální účinky.
Fotografie: Pixabay
  • Po každém praní nechávejte dvířka pračky otevřená, aby se buben větral a došlo k dokonalému vyschnutí vnitřní části.
  • Zaměřte se na sušičku: pravidelně ji dezinfikujte bílým octem. Tj. vytírejte navlhčeným hadříkem vnitřní část bubnu. Nezapomeňte ani na filtr, kde se zadržují prachové částice. Ten pečlivě vyčistěte nebo vysajte vysavačem.

Jak prát ručníky co nejefektivněji?

Aby byly ručníky stále příjemné na omak a krásně voňavé, perte je na 40 až 60 °C. Dobré je dávat je do pračky samostatně a nekombinovat s dalším druhy oblečení a tkanin. Abyste zachovali původní barvu ručníků, třiďte je rovněž podle barev. Ideálně k praní používejte prací gely a vyvarujte se těžkým avivážním prostředkům. Dobré je také nepřeplňovat pračku, aby se každý kus ručníku dokonale vypral.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]