Nevábně zapáchající obuv představuje problém. Zbavte vaši obuv přírodní cestou nepříjemného zápachu

Nevábně zapáchající obuv nepředstavuje problém pouze v okamžiku, kdy jdete někoho navštívit, ale také u vás doma. Stačí pouze jedny zapáchající boty a zamoří ve chvíli celou předsíň nebo i celý byt. Přitom existuje několik snadných triků, díky kterým lze se zápachem jednou provždy skoncovat.

Během jediného dne dokáží naše nohy vyprodukovat až půl litru potu. Jestliže pot nemá kam odejít, stává se obuv ideálním místem pro tvorbu bakterií. A zápach na sebe nenechá dlouho čekat. Ačkoli to zní otřepaně, nejlepší je v tomto případě prevence. Nejlepší prevencí je kvalitní a prodyšná obuv, kvalitní ponožky, které se vyplatí během dne měnit. Samozřejmě také je vhodné se během dne přezouvat a je-li to trochu možné, nohy si i umýt a vysušit. Dnes už je možné koupit antibakteriální ponožky, které tento problém řeší zvlášť u lidí, kterým se potí nohy víc, než ostatním. Výtečnou pomůckou jsou i speciální vložky do bot s obsahem aktivního uhlí či bambusových vláken. Co dělat, když už je obuv zpocená a zapáchá?

Obuv vyperte

Pokud je to obuv z materiálu, kterému nevadí voda, pak obuv vyperte. Na moderních pračkách už máte program, který umožňuje prát obuv. Ne každou obuv lze prát v pračce. Někdy je nutné vyprat obuv ručně. Zvenčí i zevnitř.

Noviny

Další možností je pokrčit noviny a nechat je v obuvi, aby nasály přebytečnou vlhkost a zápach. Možností je také postříkat obuv zevnitř roztokem vody a octa – ocet sice bude zpočátku zapáchat, ale brzy vyvětrá, má skvělou vlastnost eliminovat zápachy. Mimo octa lze do obuvi nasypat také sůl a nechat ji nasát vlhkost. Ovšem ne každému materiálu ocet či sůl svědčí. Proto buďte opatrní.

Kočičí stelivo

Kočičí stelivo je známo tím, že absorbuje vlhkost a pohlcuje zápach. Obuvi tím nijak neuškodíte. Nasypte kočičí stelivo do silonkových ponožek a utvořte dva pytlíky. Do každé boty vložte jeden a nechte působit přes noc. Může to být obyčejné stelivo, ale i stelivo s vůní. K dostání je stelivo s aloe vera nebo levandulové. Obuv to navíc i provoní. Případně můžete k obyčejnému stelivu přidat sušenou levanduli.

Cedrové piliny

Podobně jako kočičí stelivo fungují i cedrové piliny. Opět je vložte do ponožek či nějakých látkových pytlíčku a šup s nimi do bot. Nechte působit minimálně přes noc, ale i několik dní. Ať už kočičí stelivo nebo cedrové piliny možná příliš zvlhnou, vyměňte je proto za novou, suchou dávku.

Obrázky: biggietips, ro.govoril