Zujte boty! Nohy vám budou vděčné.

Někteří by nejraději prochodili celý život bosky, jiní nedají dopustit na pohodlné boty. Chození naboso má mnoho zdravotních účinků na naše tělo, které ani ty nejpohodlnější boty nezajistí. Znáte je?

Zdravotní benefity

Chození naboso například nezpůsobí puchýře, které mnoho lidí má opakovaně s novými botami nebo s botami, které jsou špatné velikosti. Ženy také často trpí na deformaci prstů u nohou kvůli častému nošení lodiček, které mají nepřirozený tvar špiček. Také vám budou méně zarůstat nehty a budou se vám vyhýbat záněty kůže a plísňová onemocnění.

Nohy a rovnováha těla

Chození naboso souvisí i s rovnováhou těla. Ploska nohy se vyznačuje četnými nervovými zakončeními. Ty při chůzi naboso lépe reagují. To v praxi znamená, že chodidlo, které neomezuje obuv, snáze reaguje na povrch a rychleji reaguje při nerovnosti země. Lépe tak reagují šlachy a svaly a intuitivní nastavení chodidla tak, aby tělo zůstalo v rovnováze.

Plus pro oběhový systém

Studie reflexologie dokázaly, že chůze bez bot stimuluje oběhový systém a krevní tlak se dostává do přiměřených hodnot.

Reflexy

S tím, že chodidlo obsahuje nervová zakončení, souvisí i zlepšení reflexů. Zprvu budete samozřejmě chodit plni obav, kam šlapat, abyste se neporanili. Časem se vám však vyvine tzv. „šestý smysl“, díky kterému uvidíte nástrahy na vaše chodidlo, kterých jste si dříve v botách nevšímali.

Dýchání kůže

Chození naboso je vhodné také kvůli tomu, že kůže může lépe dýchat. Také v létě není dobré omezovat nohy obuví, protože nohama se tělo nejlépe ochlazuje. V obuvi můžou být teploty až kolem 50°C! Proto také mnozí starší lidé v létě kolabují – nosí upnuté botasky s ponožkami.

K zamyšlení…

Určitě je namístě zmínit, že lidé chodili bosky od pradávna. Předchůdci člověka chodili bosky, v pohádkách často vidíme na statku pobíhat děti bosky. Má to něco do sebe. Ne vždy je nutné investovat tisíce do značkových bot!

Obrázek: pixabay.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]