Na podzim jsou jich v ulicích tisíce: Tak často je míjíte, aniž byste věděli, jakou mají sílu. Jsou náramně užitečné

K podzimu neodmyslitelně patří padání pestrobarevného listí a kaštanů. Někteří je sbírají a pak dávají zvířatům v lese do krmelce. Jiní z nich tvoří různé postavičky pro své děti.

Kromě kaštanu koňského, jinak známého jako jírovec maďal, existuje i kaštan jedlý, který je považován za výbornou pochoutku. Tyto kaštany pěstovali již staří Římané a Řekové ve starověku. Z oblasti Středomoří se se kaštanovník jedlý dostal i dále do Evropy. U nás se mu daří zejména v teplých vinařských oblastech. Plody se upravují tepelně, a to nejčastěji pečením.

Jaké živiny jedlé kaštany obsahují

Plody kaštanovníku jedlého jsou bohaté na vitamíny K, B, C, E. Třeba vitamínu C obsahují tolik co citrony. Z minerálů jsou to především vápník, draslík, zinek, železo, hořčík a fosfor. Dále v jedlých kaštanech najdeme tanin, jenž funguje jako antioxidant. Energetickou hodnotu díky obsahu škrobu mají kaštany větší než brambory.

Jak přispívá konzumace kaštanů ke zdraví

Vzhledem k obsahu výživných látek jsou kaštany veskrze zdravou potravinou. Pomáhají zlepšovat kvalitu nehtů, pokožky a vlasů. Podporují krevní oběh i činnost srdce. Zejména osoby s vysokým krevním tlakem by je měly jíst. Příznivě působí na trávení a žaludek, detoxikují organismus, potlačují únavu a bolesti hlavy. Zlepšují obranyschopnost organismu.

Fotografie: Pixabay

Jak připravit jedlé kaštany ke konzumaci

Nejprve je třeba nechat jedlé kaštany nasáknout vodou. Dáte je do misky, zalijete vodou a počkáte několik hodin. Pak je z vody vyjmete, setřete z nich vodu a na jedné straně naříznete slupku do tvaru kříže. Lépe se pak propečou. Naskládáte je na plech a budete je v troubě předehřáté na 200 °C péct po dobu asi 20 minut. Slupka by se měla otevřít a dužnina změknout. Vytáhnete je z trouby a ještě horké kaštany postříkáte studenou vodu, aby slupka popraskala.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*