Méně časté příznaky koronaviru, na které by se ani po rozvolnění nemělo zapomínat

Fotografie: Freepik

Příznaky koronaviru jsou mezi lidmi velmi známé, protože je s námi pandemie již více než rok. Některé z nich ovšem nejsou tak časté a je možné, že jste o nich ještě neslyšeli. Přitom je nesmíte podcenit.

Epidemie koronaviru stále existuje a nadále se šíří světem. Několik evropských zemí nyní zavádí novou sadu opatření, vzhledem k dramatickým důsledkům tohoto viru. Příznaky koronaviru jsou většině lidí známé. Pozornost bychom ale měli věnovat i signálům, které tolik známé nejsou. Jsou přitom stejně závažné a nesmíte je ignorovat. Mezi klasické příznaky patří horečka a nepřetržitý suchý kašel. Mohou se objevit také ztráta chuti a čichu, ucpaný nos, bolesti v krku, bolesti hlavy nebo bolesti svalů.

Fotografie: Freepik

Časopis The Sun dal dohromady posudky od nemocných pacientů, kteří zdůraznili určité varovné příznaky nakažení tímto virem. Je pravda, že to nejsou jediné příznaky, které je třeba vzít v úvahu, protože příznaky koronaviru jsou podle prohlášení organizace WHO četné a mohou se u jednotlivých osob lišit. Myslete proto na to, že u každého probíhá onemocnění zcela jinak. Nemůžete proto očekávat, že průběh bude přesně takový, jak očekáváte a někde jste slyšeli.

Bolest žaludku a konjunktivitida

Studie se shodují na tom, že u infekce SARS Cov-2 se objevuje porucha trávení. Studie na 204 pacientech s průměrným věkem 54 let ukázala, že více než polovinu z nich zaznamenala zažívací potíže, jako je průjem, zvracení a bolesti břicha. Isla Haslam z jihozápadního Londýna pro The Sun uvedla, že poté, co byla nakažena, měla problémy se žaludkem dřív, než se objevilo svědění v nose, bolesti těla, horečka a pocení.

Fotografie: Freepik

Oční infekce se může projevit jako konjunktivitida. Je to symptom, který je určitě méně častý, ale kterému je třeba věnovat pozornost. Lékaři se domnívají, že jedno až tři procenta nemocných bude mít zánět spojivek, nazývaný také růžové oko. Dochází k tomu, když virus ovlivní tkáň nazývanou pojivová tkán, která pokrývá vnitřek očních víček. Součástí signálů je také ztráta chuti a čichu.

Duševní únava a extrémní vyčerpání

Někteří jedinci zažívali také mozkovou mlhu jako neobvyklý mentální blok. Thea Jourdan uvedla, že prvními příznaky, které pociťovala, byly lechtání v krku doprovázené bolestí hlavy. Rovněž říká, že při provádění každodenních úkolů cítila potíže, jako kdyby jí nefungoval mozek. Nemohla ani vyplnit formuláře pro děti do školy a chtěla jen spát.

Fotografie: Freepik

Mnoho pacientů ale cítilo také velkou fyzickou únavu před vznikem klasických příznaků. Únava je častým příznakem u lidí se symptomatickou infekcí Covid-19. U těchto nemocných byla hlášena nejen akutní, ale také dlouhodobá únava, která trvala i několik měsíců.

Kromě běžných příznaků koronaviru je velmi důležité neignorovat tyto příznaky, které mohou naznačovat přítomnosti viru v těle. Pamatujte, že příznaky se mohou lišit případ od případu a každý může virus prožít naprosto jiným způsobem v závislosti na věku a svém zdravotním stavu.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]