Jedním z příznaků onemocnění Covid-19 může být i specifická bolest v krku

Fotografie: Shutterstock

Mnoho měsíců vědci zkoumají, jaké konkrétní příznaky jsou typické pro nemoc covid-19. Primárně to je suchý kašel, horečka, dušnost a únava. V některých případech se však objevily i netypické bolesti v krku. Jak to tedy je konkrétně s tímto projevem? To se dozvíte níže v textu.

Bolesti v krku a souvislost s nemocí covid-19

Podle statistických údajů Světové zdravotnické organizace se objevují bolesti v krku asi u 13,9 % nemocných s koronavirem. Jedná se tedy o příznak, který je méně častý, stejně jako bolest hlavy (13,6 %) a bolesti svalů (14,8 %). U pacientů, kteří si stěžovali na bolest v krku při nemoci covid-19 byly zaznamenané i jiné příznaky, které byly podobné nachlazení. Lidé zaznamenali i horečky, únavu a suchý kašel.

Fotografie: Freepik

Jak si počínat, když zaznamenáte bolesti v krku?

Pokud vás začalo bolet v krku, nemusí to vysloveně znamenat, že jste pozitivní na covid-19. V případě, že nemáte žádné jiné příznaky, může být tento projev jen výsledkem suchého vzduchu v místnosti, kde pobýváte. Škrabání a svědění v krku zase předznamenává spíš alergickou reakci.

Kromě nemoci covid-19 se může jednat v případě bolestí v krku i o nachlazení, chřipku, či dokonce angínu. Určitě dodržujte pitný režim a kontaktujte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře.

Ten vás případně dle popisu příznaků přes telefon pozve na osobní prohlídku (pakliže se bude jednat o nachlazení či chřipku), nebo vám vystaví žádanku na otestování, které buď prokáže nebo vyvrátí to, zda máte koronavirus.

Fotografie: Freepik

Další možné a méně typické příznaky, které mohou provázet nemoc covid-19

Kromě bolestí v krku existují i další méně typické projevy nemoci covid-19. Zde si vyjmenujeme některé z nich:

  • Žaludeční nevolnosti a průjem: asi u tří až pěti procent lidí nakažených koronavirem se dokonce vyskytují nevolnosti a průjmy.
  • Zmatečné chování a celková malátnost: tyto příznaky provází zejména nemocné v pokročilém věku. Byly totiž spíš pozorované u lidí v domovech seniorů.
  • Zimnice: příznak spjatý spíš s chřipkovým onemocněním se může objevovat i u nemoci covid-19. Zaregistrován byl dle statistik asi u 11 % nakažených.
  • Rýma a kýchání: zanedbatelné množství nemocných s koronavirem také popisovalo tyto příznaky. Avšak nepřisuzuje se jim žádná důležitost, jelikož se objevily v naprosté menšině případů.
Fotografie: Freepik

Jak je to s koronavirovou infekcí u dětí?

U dětí jsou projevy nemoci covid-19 o dost mírnější, než je tomu u dospělých. Některé děti nemají dokonce žádné příznaky, a přesto onemocnění prodělaly. V momentu, kdy se skutečně objeví nějaké symptomy, jsou obdobné, jako u dospěláků.

Vyskytovat se mohou u dětí například horečky, kašel, celková slabost a únava, kýchání a výtok z nosu. Někdy se však objevují i průjmovité stolice a zvracení. Dětští pacienti nejsou nijak zvlášť nákazou ohrožení. Vážných případů je opravdu jen minimální množství.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]