Bolest hlavy, kloubů či zad nemusí potlačit jen prášky. Pomohou také osvědčené domácí metody

Bolest je přirozenou reakcí organismu. Díky ní poznáme, že v našem těle není něco v pořádku. Může být příznakem různých onemocnění. Obvykle lidé na běžné bolesti užívají volně prodejná analgetika. Co ale dělat v případě, když žádná účinná tabletka není po ruce? Poradíme vám. Inspirujte se těmito tipy.

Jednotlivé druhy bolestí a jak je řešit alternativně

Pokud zrovna nemáte po ruce analgetika, vyzkoušejte tyto metody:

  • Bolesti hlavy: každé dvě hodiny se snažte vypít sklenici vody. To by mělo částečně zabrat proti bolestem hlavy.
  • Bolesti kloubů: na bolestivé klouby dokáže pomoci exotické koření zvané kurkuma. K přípravě léčivého roztoku potřebujete špetku mletého pepře, lžičku kurkumy a sklenici vody. Vše dobře smícháte a popíjíte.

  • Bolesti zad: vyzkoušejte protahovací cvičení. Výchozí poloha je vkleče. Poté jdete s nataženýma rukama do předklonu, aby se čelo dotýkalo téměř země. V poloze vydržte několik vteřin. Mělo by se vám ulevit. Cvik v případě potřeby opakujte. Začlenit do svého života můžete i jógu, která vaše záda udrží zdravá.
  • Akutní bolest v důsledku úrazu: tu může zmírnit studený obklad na poraněné místo. Doba působení by měla být alespoň deset minut. Použít lze ručník namočený v studené vodě, nebo chladící sáček zabalený v utěrce.

Jak efektivně předejít bolestem?

Nepříjemným stavům, spojeným s bolestmi lze i jednoduše předejít. Vhodné je do života začlenit dostatek odpočinku, zkusit můžete i meditaci. Ta nabije novou energií, a mimo jiné zmírní stres a únavu. Důležitá je i pravidelná pohybová aktivita a pohyb na čerstvém vzduchu.

Bolestem předejdete rovněž tak, že omezíte konzumaci alkoholu i kouření cigaret. Nezdravý životní styl může přispět k rozvoji bolestí a různých život ohrožujících onemocnění (jako je ateroskleróza, cévní mozková příhoda, nebo rakovina).

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]