Problémy s nespavostí mohou vyřešit dvě běžné kuchyňské suroviny

Zdroj fotografie: Freepik.com

Nespavost může značně narušit kvalitní způsob života. Spánek je totiž pro člověka nezbytný k celkové regeneraci. S poruchami spánku se potýkají nejčastěji ženy, starší lidé a ti, kteří se léčí s depresemi a úzkostnými poruchami. Postihnout však může opravdu kohokoliv a v kterémkoliv věku. Užívání léků kvůli nespavosti by mělo být až tím nejzazším řešením, tyto medikamenty bývají často nebezpečně návykové. Pomoci mohou i přírodní preparáty. Jaké to jsou?

Kombinace soli a cukru dokáže regulovat hladinu adrenalinu v krvi během noci. Konzumací těchto ochucovadel dojde k uvolnění stresu a zvýšené produkci serotoninu. Ve výsledku se vám tedy bude spát přímo božsky.

Směs na nespavost připravíte z čajové lžičky mořské soli, pěti malých lžiček hnědého cukru a jedné lžíce cukru panela (což je sušená třtinová šťáva). Ve skleněné uzavíratelné nádobě všechny ingredience dobře protřepejte a před ulehnutím si dejte pod jazyk lžičku smíchaného cukru se solí. Počkejte až se vše rozpustí a zalehněte. Nádobu se směsí je možné mít po ruce i na nočním stolku. Mezi další účinky konzumace cukru a soli patří:

  • zmírnění bolesti hlavy
  • posílení imunitního systému
  • navýšení celkové energie organismu
Fotografie: Freepik

Jaké jsou obvyklé příčiny nespavosti?

Nejčastější příčinou nespavosti bývá vysoká hladina stresových hormonů v krvi. Pokud jste tedy vystaveni nadměrnému a dlouhodobému stresu, pravděpodobně se vám nebude usínat zrovna nejlépe. Proto je důležité tyto vlivy co nejvíce eliminovat (pokud je to možné), aby byl váš spánek kvalitní.

Mezi další důvody nespavosti pak lze zařadit i tělesný diskomfort, jako jsou například ostré, palčivé a prudké bolesti v různých částech těla. Zhoršené usínání se může projevit i u lidí, kteří nemají dostatek pohybové aktivity, nebo nepobývají na čerstvém vzduchu. Svou roli hraje rovněž prostředí, v kterém daný jedince spí. Pakliže je v ložnici suché ovzduší a také příliš vytopené, usínání bude problém.

Fotografie: Pixabay

Jaké další metody pomohou podpořit spánek?

Kromě spolknutí lžičky cukru a soli mohou napomoci k lepšímu usínání i tyto faktory: před ulehnutím dostatečně místnost vyvětrejte a jestliže venku není velká zima, spěte ideálně s otevřeným oknem.

Asi pět až šest hodin před uložením ke spánku nekonzumujte nápoje, které obsahují kofein. Ten by vás zbytečně nabudil. Kuřáci, kteří hůře spí by si rovněž měli odepřít cigaretu alespoň hodinu před odchodem na lože.

Fotografie: Pixabay

V ložnici, nebo místnosti, kde usínáte, by neměly být rušivé elementy, jako je zapnutý počítač, nebo televize. Důležité je ticho a tma. Někteří lidé mají před spaním své rituály, které jim pomohou se celkově zklidnit. Někdo popíjí teplé mléko, jiný zase meduňkový čaj. Efektivní může být i bylinná koupel, třeba s příměsí levandulové esence, která vás zrelaxuje.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]