Koronavirus a diabetes. Ne vždy jsou černé scénáře na místě

Říká se, že zdravému jedinci by koronavirus neměl nijak výrazně ublížit. Co ale lidí, kteří mají diabetes? Podle některých zpráv se jedná o rizikovou skupinu. Mají se lidí s cukrovkou bát, co jim hrozí, čeho by se měli vyvarovat a jaké mohou mít problémy? Podívejme se společně na fakta, jak spolu koronavirus a diabetes souvisí.

Každá nemoc je problém

Obecně se dá říci, že každá nemoc je problém. Pokud chytne koronavirus zdravý jedinec se silnou imunitou, dokáže ho bez problémů překonat i v rámci domácí léčby. Jinak tomu může být u osob, které mají oslabenou imunitu, či které jsou nemocné. Ti už jsou náchylnější, jak pokud jde o nákazu, tak mohou mít horší průběh nemoci a i léčba je komplikovanější. To jsou potvrzená fakta. A co diabetes, patří mezi ty nemoci, které mohou způsobovat problémy?

Záznamy z Číny

Určitý náhled na to, koho koronavirus postihuje nejvíce, mohou dát data z Číny, která jsou dostupná. Průměrně šlo o pacienty kolem 56 let věku, kde bylo nepatrně více mužů než žen. 48 pacientů mělo chronické onemocnění, 30 procent mělo hypertenzi, 19 procent mělo cukrovku a 8 problémy se srdcem. Největší počet zemřelých byl potom spojen s těmi, kteří měli právě cukrovku, nebo problémy se srdcem.

Je diabetes velký problém?

Tato data samozřejmě vyvolala mezi lidmi strach. Kdo má diabetes, ten se bojí, aby koronavirus, tedy nemoc COVID-19 nechytil. Fakta ukazují, že lidé s cukrovkou mají větší pravděpodobnost nákazy a jsou tedy možnou rizikovou skupinou. A to jak v souvislosti s tím, že COVID-19 chytí, tak i s tím, že nemoc může mít horší průběh, nebo s tím, že může dokonce hrozit i smrt.

Dodejme však, že diabetes je obecně spojený spíše se starší populací, s osobami které trpí dalšími problémy, často nadváhou a dalšími rizikovými faktory. Ne, že by se diabetes neobjevoval u mladších zdravých jedinců, ale jejich zastoupení v populaci je spíše menší. Diabetes spíše trápí starší osoby s dalšími problémy, které už jsou sami o sobě více ohroženi. Diabetes je tak jenom dalším z možných rizik, která by tu však byla, i kdyby člověk cukrovkou netrpěl. Tolik k důkladnějšímu vysvětlení.

Proč právě diabetes?

Vysvětlení je celkem jednoduché. Lidé se špatným krevním cukrem často bojují také s ischemickou chorobou srdeční, což přináší problémy se srdcem. S tím jsou spojeny i problémy s plícemi. Logicky je zde větší náchylnost na infekce horních cest dýchacích, což může v současné době přinášet velké problémy.

Ochrana je základ

Důležité je nepropadat panice. Ano, lidé, kteří mají diabetes, patří do skupiny více ohrožených lidí, ale takových dalších skupin je celá řada. Obavy jsou určitě na místě, ale dají se výrazně zmírnit správným chováním. Koronavirus nemusí člověka postihnout, pokud bude raději doma, bude minimalizovat kontakt s ostatními, bude dbát na hygienu a nebude zbytečně riskovat. To je nejlepší cesta, jak i s cukrovkou nemít obavy, že nás COVID-19 postihne a ohrozí na životě.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]