Neocenitelné postupy pro praní tmavého oblečení. Zabraňte vyblednutí a prodlužte tak jeho životnost

Fotografie: Getty Images

Ve svém šatníku zcela jistě každý člověk objeví nějaký ten tmavý kousek oblečení. Ať už se jedná o košili, mikinu, nebo tričko, je důležité o tkaniny pečlivě pečovat, aby nevybledly. Nevíte jak na to? Právě s tím vám nyní poradíme. Vaše módní kousky ve tmavé barvě tak získají zase skvělý vzhled.

Jak zachovat vzhled tmavého oblečení?

Aby vaše oblíbené černé šaty nevybledly, vyzkoušejte jeden z následujících způsobů údržby tkanin.

Bílý ocet

ten dokáže perfektně obnovit odstín oblečení a také zabrání pouštění barvy. Až bude prací cyklus ve fázi máchání a následného odstřeďování, tak do zásuvky na aviváž přidejte asi čtvrt litru bílého vinného octa. Možností je i to, že tkaniny před praním namočíte do lavoru s teplou vodou a stejným množstvím octa.

Kuchyňská sůl

Ještě předtím, než své tmavé oblečení dáte prát, vsypte cca půl šálku soli do bubnu pračky. Kromě toho, že zachováte odstín šatů, předejdete i usazování nečistot v útrobách spotřebiče. Sůl má totiž schopnost změkčit vodu.

Fotografie: Pixabay

Vařená překapávaná káva nebo větší a silnější espresso

Je obecně známé, že káva je přírodním barvivem, které umocňuje tmavé odstíny. Pokud chcete opět navrátit plné barvy svým tmavým oděvům, vylijte do bubnu pračky před pracím cyklem šálek silné kávy. Možností je v kávě tmavé oblečení před samotným praním i vymáchat.

Černý čaj

Stejně jako káva, i černý čaj dokáže s tmavými tkaninami udělat zázraky. Uvařte si zhruba dva šálky velmi silného černého čaje a vlijte ho do pračky ve fázi oplachování. Oděv bude mít sytější odstány.

Fotografie: Freepik

Jak prát tmavé oblečení, abyste co nejlépe zachovali jeho původní barvu?

Kromě výše uvedených metod je dobré držet se určitých pravidel, co se týká praní tmavého oblečení. Zaměřte se na tyto body:

  • Obraťte prádlo naruby. Abyste zabránili vymývání barvy z oděvu, obraťte jej naruby. Kromě toho nepoškodíte strukturu tkaniny oblečení při pracím cyklu.
  • Tmavé oblečení neperte tak často. Pokud je samozřejmě nevyhnutelné praní tmavého prádla, asi není o čem diskutovat. Avšak krátké intervaly mezi praními mohou černé a podobné odstíny skutečně ovlivnit.
Fotografie: Freepik
  • Vyhněte se vysokým teplotám vody. I horká voda dokáže černé oděvy poškodit. Odstín tak nemusí být po vyprání jako původní.
  • Nesušte tmavé prádlo na slunci. To má totiž tendence oblečení vyšisovat.