Netradiční využití obyčejné soli v domácnosti. Pomůže vyřešit celou řadu problémů

Fotografie: Pixabay

Sůl se používá v každé domácnosti. Bez ní se zkrátka neobejdeme. Uplatnění však najde nejen k solení jídla, ale i při mnoha činnostech v domácnosti. Sůl je velmi univerzální a lze ji použít také k úklidu a čištění. Přinášíme tipy, kde všude lze sůl využít.

1. Čištění krájecích desek

Občas je vhodné krájecí desky (zejména ty dřevěné) vyčistit a dezinfikovat přírodním způsobem. Právě zde lze využít kuchyňskou sůl. Stačí desky navlhčit a vydrhnout pomocí soli, opláchnout a nechat desky vyschnout.

2. Mytí trouby

Připečené zbytky, nánosy mastnoty – to není vůbec snadný úkol, vydrhnout troubu. Nejvíce znečištěná místa pomůže vyčistit sůl. Stačí místo namočit a posypat solí, nechat půl hodiny sůl působit a místo vyčistit. V případě potřeby ještě jednou zopakovat.

Fotografie: Freepik

3. Čištění žehličky

Tu a tam je potřeba žehličku ze spodní strany vyčistit. S tím pomůže buď ocet nebo sůl. Nasypte na nějaký povrch, který je možné žehlit rovnoměrně kuchyňskou sůl a zapnutou žehličkou na vysoký stupeň po soli přejíždějte. Nečistoty by se měly uvolnit a žehlička snáze vyčistit. V případě potřeby položte vypnutou žehličku na hadr (starou utěrku) namočenou do octa a nechte 20 minut stát. Pak vyčistěte.

4. Mytí rukou

Kuchyňskou sůl můžete použít také k umytí rukou, zejména, jdou-li vaše ruce cítit třeba po česneku či jiné aromatické potravině. Sůl ruce vyčistí a zbaví zápachu. Na závěr rozetřete v dlaních pár kapek citronu, ruce vám budou krásně vonět po citrusech.

Fotografie: Pixabay

5. Rychle vychlazená láhev vína

Potřebujete rychle vychladit láhev vína? Pak jednoduše vezměte nějakou vyšší nádobu, postavte do ní víno, nalijte studenou vodu a zasypte kostkami ledu, přidejte také větší množství kuchyňské soli. Chemická reakce chladící účinek ještě zvýší. Za několik málo minut můžete nalévat vychlazený nápoj.

6. Čištění nádobí

Došel vám tekutý písek na nádobí a potřebujete vydrhnout pekáček či pánvičku? Pokud nemáte po ruce jedlou sodu či kypřící prášek do pečiva, který se při této příležitosti využívá, zvládnete to i s kuchyňskou solí. Nádobí namočte a na velmi znečistěná místa nasypte hromádku soli a nechte působit 30 až 50 minut. Pak místo vydrhněte a opláchněte čistou vodou.

7. Skvrny od potu

Máte rádi bílé oblečení, ale trápí vás, že na něm zůstaly nevzhledné skvrny od potu? Pak na tato místa naneste směs soli a citronové šťávy a nechte 5 až 10 minut působit, pak oděv vložte do pračky a vyperte.