Neutrácejte každý měsíc stovky korun za aviváž. Stejně dobře prádlo změkčí a provoní produkty, které najdete běžně v kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Kdo by si nepřál krásně čisté, zářivé, voňavé a měkké ručníky?  Nemusíte ovšem zůstat u pouhého snu. I bez použití aviváže toho docílíte. Na trhu je k dostání celá řada přírodních produktů, které mají stejně tak dobrý změkčující účinek, jako ty kupované.

Jaké přírodní ingredience pomohou se změkčením prádla?

Při praní ručníků a ostatně i jiného prádla můžete vsadit na tyto suroviny:

Jedlá soda

Tento produkt má doslova všestranné použití v domácnosti. Hospodyňky jej například používají k prokypření piškotového těsta anebo k očistě umyvadel, dřezů a van. Ovšem soda bikarbona si poradí i se změkčením prádla.

Kromě jiného perfektně odstraní zápach z oblečení a projasní jeho barvy. A jak konkrétně změkčit ručníky? Buď můžete pět lžic jedlé sody přidat do bubnu pračky před spuštěním pracího cyklu či je možné ručníky naložit do lavoru s teplou vodou, sodou (5 lžic) a několika kapkami esenciálního oleje dle výběru.

Fotografie: Freepik

Bílý ocet

Tím máme na mysli ten vinný, který se může v některých rodinách používat i na čištění kávovarů. Jeho sílu znaly už naše babičky. Například ložnímu prádlu dodá svěžest a čistotu. Kromě jiného i perfektně dezinfikuje. Pokud potřebujete změkčit prádlo, přidejte do přihrádky na aviváž asi dvě lžíce bílého octa a spusťte pračku. Ovšem připravit si můžete i vlastní domácí „aviváž“. Stačí vám k tomu 500 ml filtrované vody, 250 mililitrů bílého vinného octa a 10 kapek esenciálního oleje dle výběru.

Kyselina citronová

Pro změkčení prádla během pracího cyklu vlijte do přihrádky na aviváž směs připravenou ze 100 gramů kyseliny citronové a jednoho listru destilované vody. Možné je do roztoku přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Fotografie: Freepik

Jaké další produkty mohou změkčit prádlo?

Citron

Krásně provoní a změkčí prádlo směs citronové šťávy, bílého octa a vlažné vody. V tekutině namáčejte ručníky či jiné kusy tkanin několik hodin. Poté pečlivě opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Hliníková fólie (alobal)

Některé hospodyňky doporučují i použití koulí, které vytvoříte zmuchláním alobalu. Pár kusů vložíte do bubnu pračky. Zbavíte se tak statické elektřiny a také bude vaše prádlo měkké a pružné.

Fotografie: Freepik

Obecné tipy pro praní jemných tkanin

Pakliže chcete zachovat jemnost a měkkost některých tkanin, měli byste se řídit těmito radami:

  • Používejte méně pracího prostředku
  • Řiďte se pokyny výrobce, které jsou uvedené zpravidla na štítku u oděvu. Zde najdete doporučený teplotní stupeň k praní.
  • Striktně oddělujte tmavé prádlo od toho světlého. Také se zaměřte na třídění oděvů podle materiálu.
  • U praní funkčního prádla zásadně nepoužívejte změkčovadla. Mohli byste jej znehodnotit (již by nemělo původní vlastnosti).

Zdroj: TheSpruce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]