Vyvarujte se chybám, které dělá většina lidí při praní džínoviny

Nosíte často džíny? Máte jich v šatníku opravdu velkou zásobu? Rádi si užíváte jejich pohodlí a design, který vám dává styl rebela? Pokud ano, pak jistě víte, že stejně jako každé jiné oblečení, tak i džíny nebo jiný druh oblečení z džínoviny se časem zašpiní.

Musíme je tedy oprat, abychom je zase mohli spokojeně nosit. Jenže praní džínoviny není tak jednoduché. Mnoho lidí je hodí jednoduše do pračky, nasypou prášek nebo nalijí gel, zvolí program, zmáčknou tlačítko a počkají, až se prádlo opere. U normálních textilií je to běžný postup, jenže u džínů by se mělo postupovat jinak. Dnes si ukážeme 5 nejčastějších chyb, kterých při praní této látky dopouštíme a měli bychom se jich tedy vyvarovat.

Zapnout zip

Chybou číslo jedna, je hození kalhot do pračky jen tak bez předchozí úpravy. Jistě víte, že džíny a rifle mohou mít spoustu zipů nebo knoflíků. Během praní mohou například zipy poškodit tenčí textilie, které současně perete. Takové poškození může být nevratné, a proto je dobré džíny před praním zapnout, resp. zapnout jejich zipy a zadělat knoflíky, které by mohly poškodit další látky. Vyvarujete se tak nepříjemností.

Neperte více kusů současně

Chybou číslo dva je, že mnohdy pereme několik kusů džínů najednou v jedné pračce. Chcete-li docílit toho, aby i po vypraní byly vaše džíny kvalitní a mohli jste je pohodlně nosit, nikdy neperte více kusů džínů najednou. Čím více jich budete prát spolu, tím je větší riziko, že se skvrny nevyperou a dojde k případnému roztržení látky.

Zvolte vhodný režim

Chybou číslo tři je zvolení nevhodného režimu při praní džínů. Mnoho lidí nad tím moc nepřemýšlí, a prostě hodí džíny do pračky s ostatními věcmi a zapnou klasický program, který běžně využívají. To je ovšem velká chyba, protože džíny potřebují speciální péči.

Na pračkách je navíc více programů, které mají svůj smysl. Čím měkčí prací režim zvolíte, tím čistější a jemnější vaše džíny budou.

Použijte prášek na barevné oblečení

Velmi častou chybou číslo 4 je nepoužívání potřebných pracích prostředků. Zde máme na mysli především prášek na barevné tkaniny. Mnoho lidí si myslí, že tyto prášky jsou jen komerčním výmyslem a nepoužívají je. Pro praní džínů se ovšem hodí. Pokud tedy nechcete mít vybledlé džíny bez barvy, používejte barevný prací prášek. Pro jejich životnost jsou tyto kvalitní prací prášky velmi důležité.

Dlouhé sušení škodí

Častou chybou číslo 5 je příliš dlouhé sušení. Dnes máme pračky, které umožňují automatické sušení přímo v pračce nebo v sušičce. Mnoho lidí stále suší klasickým sušením na sluníčku nebo věšáku. V pračce se při vysokých rychlostech mohou džíny protahovat, čímž se ničí kvalita jejich látky. Pokud tedy nechcete z džínů hadr na podlahu, nesušte zbytečně moc dlouho. Počkejte si dokud normálně neuschnou a poté je schovejte.