Super hotelový fígl, jak udržet kuchyňské utěrky stále jako nové. Nejsou potřeba žádné drahé prostředky z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Špinavé utěrky potrápí každou hospodyňku. Díky těmto účinným trikům skvrny odstraníte a utěrky budou jako nové.

Mastné fleky na utěrce, skvrny od červené řepy nebo špenátu se většinou odstraňují velmi špatně. Někdy těmto nečistotám nejde předejít, otřete si ruce nebo pracovní desku a fleky jsou na světě. Obecně by se měli veškeré nečistoty odstranit při 60 °C, ovšem je nutné použít kvalitní prací prostředek a nenechat nečistoty, aby se do prádla zažraly. Na odstranění můžete použít různé triky a babské rady, ale tyto dva způsoby jsou velmi účinné.

Odstranění fleků v mikrovlnné troubě

Na tento jednoduchý trik budete potřebovat jen igelitový sáček, horkou vodu a prací prášek. Můžete použít prášek, který máte zrovna po ruce nebo směs z jedlé nebo prací sody a mýdla. Jako desinfekci lze přidat i lžičku octa nebo šťávy z citronu. Desinfekční účinky má i samotná mikrovlnka. Ta zabije všechny bakterie, které se zabydlely hluboko v tkanině.

Fotografie: Depositphotos

Místo vaření v hrnci použijte mikrovlku

Naše babičky bílé prádlo často vyvářeli v hrnci. Někteří lidé to dělají dodnes. Mikrovlnná trouba vám ale usnadní a urychlí práci. Utěrky vložte do sáčku zasypte práškem na praní a zalijte horkou vodou. Sáček nezavírejte, aby se obsah sáčku nevylil do mikrovlnné trouby, můžete pro jistotu vložit do větší nádoby. Dejte do trouby na nejvyšší výkon, alespoň na 3 minuty. Postup můžete opakovat, dokud skvrny zcela neodstraníte. Pokud je voda znečištěná, vyměňte ji.

Praní bavlněných nebo lněných utěrek

Některé materiály jsou náchylnější na praní ve vysokých teplotách, mohly by se srazit nebo nenávratně zničit. Vždy je dobré se řídit doporučením na štítku. Pokud nechcete riskovat, že by se utěrky vysokou teplotou zničily, můžete je nechat odmočit v roztoku s jedlou sodou.

Fotografie: Pixabay

Do větší misky nebo lavoru dejte 2 polévkové lžíce jedlé sody, 2 lžíce octa a 2 lžíce stolního oleje. Vše smíchejte s horkou vodou a vložte špinavé utěrky.

Nechte je odmočit alespoň 6 hodin, nejlépe však přes noc. Poté vložte do pračky a vyperte tak jak jste zvyklí. Jedlá soda má bělící účinek a utěrky vybělí, ocet zase vydezinfikuje.

Zázračná přísada odstraní mastné fleky

Na odstranění mastnot a všech tuků z utěrek překvapivě pomůže olej. Ten na sebe naváže všechnu mastnotu a nečistoty, aneb čím jste to zkazili, tím to i napravíte. Budete se divit, ale opravdu to funguje. Použít můžete olej olivový, slunečnicový i řepkový, podle toho, který zrovna máte po ruce. Není tedy potřeba kupovat žádný speciální, fungují všechny stejně.

Fotografie: Pixabay

Po vyprání budou krásně čisté. Už se nebudete muset stydět pověsit své utěrky na sušák na balkóně nebo zahradě. Krásně čisté utěrky vám budou závidět všichni sousedi i kolemjdoucí. Ne jen že budou vypadat jako nové, ale zároveň i vydezinfikované a vybělené.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]