Zapáchá vaše prádlo i po vyprání? Důvodů může být hned několik

Fotografie: Depositphotos

Prášek jste použili, prádlo je vyprané, ale při věšení zjistíte, že vyprané kousky nevoní podle vašich představ? Ba co víc, že nevoní a někdy se z prádla dokonce line nepříjemný zápach? Zjistěte, co se dá dělat.

V tom případě je nutné změnit některé prací návyky, aby prádlo bylo čistě vyprané a k tomu příjemně vonělo. Vyzkoušejte tipy, jak zacházet se špinavým prádlem a efektivně prát, budete překvapeni, prádlo bude zase čisté a dokonale provoněné!

Co nejdříve vyperte prádlo

Jak zajistit, aby prádlo nezapáchalo? Především není dobré nechat špinavé prádlo viset nebo volně ležet dlouhou dobu, není to hygienické a může to vést k rozšiřování bakterií. Navíc může být špína zaschlá a prádlo se špatně vypere, zůstane poté i zápach.

Fotografie: Freepik

Nepřeplňujte buben

Další nešvar, který se týká praní, je přeplňování bubnu pračky. Ekologické praní neznamená přeplnění bubnu, prádlo nebude dobře vyprané, protože prací prostředek nepronikne do látky a vláken, samozřejmě zůstane přítomný také zápach. Při větším množství prádla je vhodnější zároveň používat programy s přídavkem vody.

Příliš pracího prášku

Prášku není nikdy dost? Rozhodně to s pracím práškem, sypkým nebo tekutým, nepřehánějte, protože přebytečný prášek může způsobovat ucpávání odtoku nebo filtru, ale také hnití v kombinaci s usazenými nečistotami.

Navíc prádlo není během pracího cyklu dostatečně vymáchané a během odstředění prášek zůstává stále ve vláknech přítomný. Prášek proto používejte vždy v doporučeném množství a s ohledem na životní prostředí volte ekologické varianty pracích prostředků.

Fotografie: Freepik

Krátký prací režim neznamená optimální

Výrobci často vyzdvihují krátké prací režimy, které však nemusí být optimální pro praní prádla. Během krátkého režimu se vlákna nevyperou, v textiliích zůstávají mastné skvrny a ani zápach se krátkým praním neeliminuje.

Prádlo z pračky ven!

Prádlo v pračce dlouho po doprání? I to může být jeden z důvodů, proč prádlo nevoní. K zatuchlosti dochází vlivem vlhkosti, vhodnější je prádlo okamžitě po vyprání vyjmout a pověsit ven na čerstvý vzduch. Zásadně prádlo uklízejte do skříně až po doschnutí.

Fotografie: Freepik

Používejte jedlou sodu při každém praní

Při každém praní přidejte lžíci jedlé sody, protože je známá svými antibakteriálními vlastnostmi, napomáhá odstranit skvrny, ale také absorbuje pachy.

Udržujte pračku v čistotě

Čistá pračka je důležitá z několika důvodů, především se pravidelným čištěním eliminují bakterie a mikrobi, které ulpívají na bubnu. V pračce se po vyčištění nebudou vyskytovat nečistoty a zbytky pracího prášku, ale dojde také k odstranění vodního kamene, prádlo pak bude krásně čisté a voňavé. Jednou týdně je vhodné pustit prací program na nejvyšší teplotu na prázdno. Přidejte kyselinu citronovou (150 gramů na litr vody) nebo ocet (sklenice na 1 l) do pračky a spusťte program s extra mácháním.

Zdroj: TheSpruce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]