Dokonale čisté prádlo zajistí správný postup při praní. Stačí změnit několik zažitých kroků

Fotografie: Pixabay

Je dost pravděpodobné, že máte již několikaleté zkušenosti s praním, protože je to jednoduše domácí práce, které se nevyhnete. Čisté prádlo je základem pro nás všechny, a proto se praní většina lidí věnuje hned několikrát týdně. Ideální je, když si můžete být jistí, že si z pračky vezmete vždy čisté a nepoškozené oblečení, které si zachová svou původní barvu a ideálně také tvar. Podívejte se na základní tipy, které by měla znát každá hospodyňka.

Studená voda

Teď rozhodně nebudeme mluvit o oblečení, které je doopravdy špinavé a potřebujete ho dobře vyčistit. Chcete-li prát jen několikrát nošení oblečení, které není přímo špinavé, zvolte nejnižší možnou teplotu a perte v téměř studené vodě. Většina energie při provozu pračky spočívá právě v ohřívání vody na správnou teplotu. Teplou vodu ovšem téměř nepotřebujete, pokud potřebujete své oblíbené kousky osvěžit.

Namáčejte a nepřeplňujte

Je lákavé se okamžitě zbavit veškerého obsahu prádelního koše a hodit do pračky úplně všechno, co doma najdete. Bohužel to však není tak jednoduché, protože když do pračky dáte hodně oblečení, pračka nebude schopna ho pořádně vyprat. Nechcete-li několikrát prát stejné kusy a chcete z pračky vytáhnout skutečně čisté oblečení, dávejte tam přiměřené množství. Díky tomu nebudete ničit ani pračku, ani své oblíbené oblečení.

V reklamách často slyšíte, že není nutné předem namáčet oděv, když použijete nejmodernější prací prostředky. Je dobré na to nespoléhat a využít tradiční metody našich babiček, protože jedině tak budou šaty doopravdy čisté.

Nalijte vlažnou vodu do umyvadla, přidejte trochu čisticího prostředku a vložte oblečení. Trochu stiskněte, aby se voda ze saponátu dobře vstřebala a nechte to přes noc na pokoji. Následující den dejte oděv do pračky a vyperte ho, jako vždycky.

Fotografie: Freepik

Vlákna úplně všude

Jistě už se vám stalo, že se při praní některých oděvů do vody dostává hodně vláken a ty se drží na ostatních věcech. Abyste tomu zabránili, vložte místo máchání půl hrnku octa a proveďte s ním další máchání.

Fotografie: Pixabay

Tato metoda funguje také pro zvířecí chlupy a můžete ji použít později, pokud si během praní uvědomíte, že byl mezi ostatním oblečení zahrnut i kousek, který je plný chlupů, vláken nebo vlasů. Tak budete mít vždy vše dokonale čisté, voňavé a připravené k nošení.