S těmito druhy oblečení by aviváž nikdy neměla přijít do kontaktu

Aviváž je zcela běžným pomocníkem při praní. Proč ji používáme? Máme k tomu hned dva klíčové důvody. Tím prvním je to, že kvalitní aviváž dokáže dát našemu prádlu po vytažení z pračky dokonalou vůni, která může vydržet i dlouhé dny, nebo dokonce týdny. To ale není důvod jediný.

Dále používáme aviváž také z důvodu, že dokáže naše oblečení velmi výrazným způsobem změkčit. To je mnohem příjemnější na dotek. Použití je přitom velmi jednoduché, protože tekuté aviváže stačí nalít do příslušného místa v naší pračce a dále se o nic nestaráme. Pozor však na situace, kdy je lepší aviváž raději nepoužívat. U jakých textilií?

Mikrovlákno

Jedná se o moderní tkaniny, které vyžadují také specifický způsob své údržby. Oblečení z mikrovlákna má takzvané funkční vlastnosti a tak se hodně využívá především při sportu. Pokud ho pereme, je vyžadována správná teplota, často by se nemělo sušit v sušičce a hlavně je třeba myslet i na to, že by k němu vůbec neměla přijít aviváž.

Sportovní oblečení

Jde o podobné materiály, jako je mikrovlákno. I toto řadíme do kategorie těch funkčních, které má díky tomu specifické vlastnosti, související s teplem, nebo třeba s odvodem vlhkosti. Aby dané oblečení sloužilo tak jak má, je třeba se o něho také správně starat. Tím je myšleno i to, že byste při praní rozhodně neměli používat aviváž.

Ručníky

Ani ručníky by neměly být prány s aviváží. Je sice pravdou, že díky ní může být ručník nebo osuška měkčí a příjemnější na dotek, ale je tu také jedno negativum, které souvisí s tím, že takový materiál je následně u méně savý. Navíc pamatujte, že když je ručník kvalitní, bude měkký i bez použití aviváže.

Impregnované materiály

Pokud chcete prát materiál, který je takzvaně vodoodpudivý, podívejte se nejprve na to, zda se to může a za jakých podmínek. Často jde o různé zimní oblečení, jako bundy nebo kalhoty. Pokud se prát může, tak rozhodně nepoužívejte aviváž, která by mohla tyto vlastnosti poměrně výrazně narušit.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]