Zatočte s veškerou špínou v kuchyni díky účinným postupům při jejím úklidu

Pokud vás čeká úklid kuchyně, je na místě zpozornět. A to z důvodu, že nemusí být zase až tak složitý, jak si myslíte. S těmito triky ušetříte čas  a námahu a výsledek bude naprosto dokonalý. Pokud nevěříte, není nic jednoduššího, než se o tom přesvědčit.

Začněte digestoří

Tu jste možná několik měsíců nebo let nečistili. Přitom je na ní mnoho mastnoty a dalších nečistot. Jak je odstranit? Stačí kovové filtry namočit do vody s několika ingrediencemi. Na litr horké vody budou potřeba 4 lžíce soli a 3 lžíce kyseliny citronové. Do této směsi namočte filtry digestoře na 15 minut. Potom je houbičkou otřete, následně je opláchněte a budou jako nové.

Pryč se spáleninami

Co když máte vaše hrnce opálené od ohně z plynového sporáku? Když nejdou tyto spáleniny dočistit, nezoufejte. Vezměte si aktivní uhlí. Tedy prášky na průjem. Ty následně rozdrťte, smíchejte s trochou vody a vytvořte pastu, kterou budete na nádobí aplikovat. Nechte působit asi 20 minut a potom hrnec vydrhněte. Uvidíte, že to půjde skoro samo.

Běžné nečistoty odstraníte pastou

Ne tou zubní, ale tou, kterou si vyrobíte z jedlé sody a vody. Vznikne vám unikátní čisticí pasta, která bude mít univerzální použití. Když se řeší úklid kuchyně, můžete ji použít třeba na čištění sporáku, stejně jako na pracovní desku, ale i na ledničku.

Pryč s pachy

Co v případě, že se ve vaší kuchyni objevují nežádoucí pachy? Obvykle je mají na svědomí bakterie. Úklid kuchyně by proto měl zahrnovat směs vody a octa, v poměru 1:1. A tou kuchyni celou otřete. Stejně tak ji použijte třeba i na vnitřek zapáchající lednice, nebo vnitřek vašeho mrazáku.

Když je třeba síla

Někdy může být potřeba použít opravdu něco silného. Málokdo tuší, že dobrý pomocník může být známý čpavek. I s ním odstraníte nečistoty, ale také různé pachy. Použít ho můžete přímo, nebo ho lze naředit do požadované konzistence.

Odstraňujte mastnotu efektivně

V kuchyni není nouze o mastnotu a tak je jasné, že každý hledá cesty a možnosti, jak se jí efektivně zbavit. V tomto případě použijte 4 litry vody, 4 lžíce boraxu, 100 ml amoniaku a 100 ml octu. Vznikne vám unikátní čistič, který se hodí na odstranění mastnoty z většiny kuchyňských povrchů.

Stejně tak ale můžete jít i jednodušší cestou. Zdá se to jako netradiční kombinace, ale skutečně funguje. Použít lze trochu oleje, přípravek na nádobí a jedlou sodu. Vše smícháte společně s vodou do požadované konzistence a aplikujete na mastné povrchy. Necháte 30 minut působit a potom dočistíte.

Něco se umyje samo

Jsou i součásti kuchyně, které se umyjí sami. Máme na mysli třeba kuchyňský robot, nebo mixér. Stačí teplá voda, trocha přípravku na nádobí a už jenom zapnout. Během chvíle budou pryč všechny nečistoty z jednotlivých částí. Potom opláchněte a je to.

Nejlépe na sucho

Jsou věci, které je vhodné čistit spíše na sucho. Může se jednat třeba o mlýnek na kávu, nebo také struhadlo od sýru. Použít se dá třeba umělá drátěnka, nebo také kartáč s umělými štětinami. Hodit se ale může i obyčejný štětec, nebo podobný nástroj.

Nachystejte si tablety

Někdy se hodí mít nachystané unikátní čisticí tablety. Ty následně vhodíte třeba do připravené vody a máte svou čisticí směs. Z čeho se mohou skládat? Třeba z octu, z přípravku na nádobí, nebo také ze sody. Směs stačí zmrazit a je připravena a hotova.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]