Jedlá soda jako všestranný pomocník v domácnosti nepřestává udivovat. Zvládne to samé jaké drahé čistící prostředky

Fotografie: Freepik

O účincích hydrogenuhličitanu sodného věděly už naše babičky, které jí používaly nejen v kuchyni, ale také při údržbě domácnosti. Jedlá soda je totiž dostupná, levná a nadto velmi šetrná vůči životnímu prostředí. Je to alternativa k moderním čisticím prostředkům plným chemikálií a agresivních složek. Díky jedlé sodě si můžete efektivně zjednodušit každodenní život bez obav ze znečištění přírody.

Na čištění koberců a matrací

Různé fleky na kobercích nebo matracích? Jedlá soda si umí poradit s jejich odstraněním, protože má dezinfekční a antibakteriální účinky. Postačí smíchat dvě sklenice sody se sklenicí vody a potřít pastou dané místo.

Fotografie: Freepik

Nechte působit několik hodin, klidně přes noc a následně otřete místo pomocí utěrky z mikrovlákna. Pastu lze použít také na vytření špinavé a zapáchající obuvi, jedlá soda totiž absorbuje pachy.

K vyčištění odpadu a uvolnění odpadu

Jedlá soda umí zatočit s domácími pachy z koše, ale také se zapáchajícím odpadem, umí totiž pohltit pachy. Kromě toho ale pomáhá při rozpouštění mastných zbytků, které se hromadí v odpadním potrubí.

Fotografie: Pixabay

Pro vyčištění odpadu dobře funguje kombinace jedlé sody a kvasného lihového octa. Postačí nasypat hrnek sody do výlevky a zalít hrnkem octa. Nechte působit 30 minut a poté prolijte odpad horkou vodou.

Čisté stěny beze šmouh

Dětské malůvky, otisky prstíků, mastné stříkance na stěnách v kuchyni nebo zažloutlé skvrny v chodbě? Jedlá soda si se všemi poradí. Postačí rozmíchat 2 lžíce sody ve sklenici vody a houbou potřít skvrny, nechat působit a poté opatrně setřít hadříkem tak, aby nedošlo k poškození omítky.

K vyčištění mastné trouby nebo zapáchající mikrovlnky

Jak se zbavit mastných a připečených nečistot z trouby? Jedlá soda zatočí i s nejodolnější špínou, postačí potřít pastou ze sody, octa a vody stěny trouby, nechat působit přes noc a poté vytřít vlhkou houbou.

Fotografie: Getty Images

Obdobně vyjměte otočný talíř z mikrovlnky a vyčistěte jí. Sodu nechte v troubě působit opravdu dlouho, aby došlo ke zlikvidování pachů. Na závěr můžete obě trouby vytřít hadříkem namočeným do octa.

Čistá chladnička bez pachů z jídla

V ledničce se uchovávají potraviny, ze kterých se linou různé pachy, kromě toho vlhké prostředí napomáhá k šíření bakterií. Právě jedlá soda umí vzhledem k antibakteriálním účinkům efektivně zlikvidovat bakterie a odstranit zápach.

Do chladničky postačí dát sklenici jedlé sody, nechte působit přes noc a zápach bude pryč. Vypnutou ledničku vyčistěte vytvořenou pastou z jedlé sody, octa a vody a následně vytřete mokrou houbou, na závěr vysušte papírovou utěrkou a opět zapojte.