Používání ústní vody má svá pravidla, která je nutné dodržovat

Fotografie: Freepik

U nás se ještě ústní sprcha nějak ve velkém nepoužívá. Což je velká škoda. Ale v Anglii nebo Americe je to běžná součást ústní hygieny. Všichni víme, že čistit si pravidelně zuby 2x až 3x za den je nesmírně důležité. Vedle běžného zubního kartáčku se doporučuje používat mezizubní kartáčky a dentální nitě, díky nimž vyčistíme zbytky jídel v mezírkách mezi zuby i plak, který když se neodstraňuje, spoluvytváří zubní kámen.

Ústní sprcha nahradí dentální nitě i mezizubní kartáčky, protože ne každý má mezírky takové, aby je bez potíží vyčistil. Nicméně zubní kartáček, mezizubní kartáčky, dentální nitě a ústní sprcha vytváří silné kombo. Používat můžete buď jen zubní kartáček a ústní sprchu nebo klidně veškeré pomůcky.

Použití ústní sprchy může být obzvlášť užitečné pro vyčištění hůř dostupných oblastí, těsně rozmístěných zubů a tzv. kapes v dásních (paradontální kapsy) – uvolněné dásně kolem zubů. Mimo jiné zajistí svěží dech, protože zbaví ústa bakterií, které zápach způsobují.

Klady používání ústní sprchy

  • Prevence zánětů

  • Snadné použití

  • Vyčistíte i hůř dostupná místa v ústech

  • Vyčistí prostor i mezi těsně rozmístěnými zuby

Při každodenním čištěním zubů kartáčkem a zubní nití zlepšuje ústní sprcha každodenní hygienu ústní dutiny. Mimo to jde o šetrný/jemný a velmi efektivní způsob čištění rovnátek, korunek, můstků a zubních implantátů.

Fotografie: Freepik

Jak ústní sprchu používat

Ústních sprch existuje nepřeberné množství. Vybrat si můžete cestovní, která je však vhodná i pro každodenní použití. Jen mají menší nádržky na vodu. Anebo si můžete koupit ústní sprchu s velkou nádržkou na vodu. Základna je pak spojená pomocí hadičky s držákem trysky. V podstatě jde pouze o typ ústní sprchy, čištění probíhá vždy stejně.

  • Trysku vložíte do úst a nakloníte se nad umývadlo nebo vanu

  • Nastavíte si intenzitu, podle toho, jak vám vyhovuje. Můžete zvolit i vibraci a zároveň tak masírovat dásně

  • Trysku držte kousek od zubů/dásní – nedotýkejte se s ní zubů

  • Pomalu projíždějte po linii dásní a snažte se vyčistit všechny mezizubní prostory

  • Čištění by mělo probíhat 45 – 60 sekund. V případě malé nádržky u cestovního provedení ústní sprchy, dolijte vodu

K ústním sprchám se vyrábí velké množství trysek, které slouží k různým potřebám. Mimo to můžete do vody přidat i zubním lékařem doporučený antibakteriální roztok k ještě lepší očistě a desinfekci ústní dutiny. Zvlášť, týká-li se právě vás paradontóza či jiné onemocnění zubů a dásní. Lze přidat i pár kapek peroxidu nebo nějaké ústní vody. Ústní sprchy podporují bělost a zdraví zubů a dásní.

Existuje i bělící zubní sprcha pro každodenní použití. V podstatě jen do nádržky vložíte tabletu. Pokud se rozhodnete bělící tabletu nepoužívat, funguje ústní sprcha jako jiné běžné ústní sprchy.