Dlouhotrvající pachuť v ústech může signalizovat různá onemocnění. Neignorujte tento příznak

Fotografie: Pixabay

Každý zná nepříjemnou pachuť v ústech, ne vždy je jí však potřeba řešit. Pokud jste se jen například vrátili z alkoholového dýchánku, stačí si dobře vyčistit zuby a použít ústní vodu. Někdy se tento nepříjemný efekt dostaví také například po požití vitamínu nebo určitého jídla.

Pokud se však špatná chuť v ústech objevuje častěji nebo je trvalejšího rázu, je potřeba jí věnovat pozornost. V takových případech se nejprve doporučuje zkvalitnit čištění zubů a provádět je důsledně dvakrát denně.

K tomu je dobré přidat také čištění mezizubních prostor a jazyka. Zvyšte denní příjem tekutin, zejména čisté neperlivé vody, a pokud nesnídáte, zařaďte snídani do svého denního režimu. Kuřáci by měli ideálně s kouřením zcela přestat nebo je alespoň výrazně omezit.

Fotografie: Pixabay

Pokud ani tato opatření nepomohou, je na místě navštívit zubního nebo případně praktického lékaře. Níže se můžete podívat na nejčastější zdravotní příčiny, které stojí za pachutí v ústech.

Ústní soor

Ústní soor je onemocnění dutiny ústní, jedná se o plísňovou infekci. Projevuje se nejčastěji ve formě bílých hrudek na jazyku, které připomínají sýr cottage. Pokud jde o doprovodnou pachuť v ústech, bývá obvykle kyselá nebo kovová. Toto onemocnění se vyskytuje častěji u osob, které

  • používají zubní náhrady a inhalátory
  • mají oslabený imunitní systém
  • užívají delší dobu antibiotika, a
  • kouří a zároveň nedodržují pitný režim.

Při podezření na ústní soor navštivte svého zubního lékaře, která vás vyšetří a v případě potvrzení diagnózy nasadí účinné léky, takzvaná antimykotika.

Fotografie: Pixabay

Sucho v ústech

Pokud se u vás objevuje častější nebo trvalejší pocit sucha v ústech, který doprovází také zvláštní pachuť, může se jednat o zdravotní problém, který je třeba řešit se zubním lékařem. Ten vás vyšetří a v případě potřeby vám předepíše potřebné léky.

Léky a doplňky stravy

Chuť v ústech může podle nedávných výzkumů ovlivnit celá řada léků a doplňků stravy. S lékařem byste měli podobné projevy vždy konzultovat, zejména tehdy, když pociťujete hořkost v ústech. Většinu léků a doplňků je možno nahradit vhodnou alternativou, kdy tyto nežádoucí projevy mohou zcela odeznít.

Fotografie: Pixabay

Onemocnění dásní

Pachuť v ústech s kovovým nádechem doprovázená nepříjemným zápachem z úst může být signálem zánětu dásní nebo také paradentózy. Nejedná se o žádné ojedinělé případy, protože onemocněním dásní bývá postižena více než polovina dospělých osob.

Pokud jde o to, jak můžete sami přispět ke zlepšení vašeho stavu, je to zejména omezení konzumace sladkostí a pravidelná zubní hygiena zahrnující také čištění mezizubních prostor. V případě přetrvávajících obtíží je samozřejmě třeba navštívit zubního lékaře.

Těhotenství

V těhotenství dochází v ženském těle k řadě velice výrazných hormonálních změn, které se mohou projevit také různými nepříjemnými pachutěmi v ústech. Ty jsou obvyklejší zejména v prvním trimestru. Kromě dobré zubní hygieny pomůže konzumace zdravé stravy a také pití vody s přírodní citronovou šťávou.

Fotografie: Freepik

Pocit pálení v ústech

Tento nepříjemný pocit bývá často provázen kovovou nebo hořkou pachutí a nebývá lokalizován, takže jej cítíte jak na jazyku, dásních a na patře, tak také v hrdle. Pro odstranění těchto potíží je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Respirační onemocnění

Nejen angína, ale také běžné nachlazení může vyvolat pachuť v ústech, obvykle slanou. Tento příznak obvykle vymizí spolu s vyléčením daného onemocnění. Doporučuje se více spát a také přijímat hodně tekutin.

Fotografie: Freepik

Závažnější onemocnění

Pokud se u vás bez zjevné příčiny častěji nebo trvaleji objevuje nepříjemná pachuť v ústech, která je případně doprovázena dalšími příznaky, například bolestí, únavou nebo nevolností, je třeba vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o signál, že některý z vnitřních orgánů není zcela v pořádku. Sladká chuť může být známkou diabetu, hořká naopak příznakem onemocnění ledvin, jater nebo žlučníku.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]