Citronová šťáva je jedním z nejlepších bělidel. Hravě nahradí škodlivé chemikálie

Fotografie: iStock

Šťáva z citronu obsahuje složky, které mají bělící i dezinfekční účinky. V domácnosti pak těchto vlastností můžeme využít a nahradit tak škodlivé chemikálie.

Potřebujete dodat lesk hrncům a pánvím, vyleštit jídelní stůl, vydezinfikovat krájecí prkénko nebo odstranit skvrny od rzi? Kupte si citrony. Využijete je v kuchyni, v koupelně i při praní. Citrony mají skvěle čisticí vlastnosti a zanechávají po sobě svěží vůni. V mnoha ohledech dokážou nahradit běžné chemické prostředky. pokud jste tedy příznivcem ekologie, podívejte se, na co vše lze citrony v domácnosti použít

Vraťte lesk zašlému nádobí

Matné hliníkové nádobí rozjasníte, když jej potřete rozkrojeným citronem ze všech stran. Neoplachujte je, pouze otřete měkkým hadříkem. Citronovou kůru pak použijte na leštění chromových kohoutků a kuchyňských úchytek. Kůrou otřete kovové části baterie, opláchněte studenou vodou a vysušte hadříkem.  V případě nerezového a měděného nádobí, použijte rozkrojený citron, který nejdříve posypte vrstvou soli. Poté vše opláchněte a osušte.

Ošetřete krájecí prkénka a dřevěné nádobí

Citronová šťáva má antibakteriální vlastnosti, pomáhá zlikvidovat bakterie, které se mohou usazovat v malých zářezech na krájecích prkénkách a dřevěném nádobí. Po umytí potřete povrch citronovou šťávou a nechte pět až 10 minut působit. Opláchněte horkou vodou a dobře osušte. I když citron má dezinfekční účinky, nefunguje tak jako chemická dezinfekce. Pokud potřebujete něco opravdu hygienicky sterilizovat, musíte použít jiný prostředek.

Fotografie: Freepik

Vyčistí varnou konev i kávovar

Citron si poradí hravě s minerálními usazeninami, které se tvoří ve varných nebo čajových konvicích nebo kávovarech. Nalijte do konvice půl hrnku šťávy a doplňte trochou vody. Spusťte ohřívání, vodní kámen se rozpustí a konvice bude zase čistá. Konvice na čaj naplňte horkou vodou, ve které smícháte půl hrnku šťávy. Nechte několik minut působit a poté běžně umyjte.

Skvrny od potu a deodorantu zmizí

Žluté skvrny od potu v podpaží nebo stopy po deodorantu, dokáže odstranit směs z jedlé sody, citronu a vody. Smíchejte je všechny v poměru jedna ku jedné a pomocí kartáčku je naneste na skvrny. Směs nechte působit minimálně půl hodiny. Poté vše opláchněte a vyperte v pračce obvyklým způsobem.

Rez a plíseň na tkaninách hravě odstraníte

Sůl a citronová šťáva si dokáží poradit i se skvrnami od rzi a plísně na tkaninách. Nejdříve skvrnu posypte solí a poté pokapejte čerstvou šťávou z citronu. Dejte tkaninu na slunce a nechte na ni působit ultrafialové paprsky. Ty totiž velmi pomohou s dočištěním těchto odolných skvrn. Poté tkaninu vyperte na běžný prací program.

Fotografie: Freepik

Poradí si s mastnotou v mikrovlnné troubě

Mikrovlnnou troubu vyčistíte jednoduše tak, že do ní umístíte misku s dvěma šálky vody a čtvrt šálkem citronové šťávy. Spusťte zahřívání, tak, aby se tekutina začala odpařovat a trouba se naplnila párou. Citronová pára působí na mastnotu i jiné odolné usazeniny. Nechte působit asi pět minut. Poté misku vyndejte a troubu očistěte papírovou utěrkou nebo hadříkem.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*