Jak ze starého, špinavého a prašivého koberce udělat zbrusu nový: Doporučené metody z vlastní zkušenosti

Fotografie: iStock

Koberec je vizitkou každého interiéru: dodává místnostem osobitý charakter, útulnost a eleganci. Je však důležité, aby byl vždy čistý, svěží a uklizený. Skvrny, špína a prach ho znehodnocují.

Koberec může změnit interiér k nepoznání. Vnáší do místnosti eleganci a přátelskou atmosféru. Vhodně zvolené aranžmá mu navíc dodá jedinečný charakter. Bez ohledu na barvu nebo materiál však koberec časem ztrácí svou svěžest a lesk. Proto je dobré vědět, čím koberec vyprat a jak se zbavit odolných skvrn nebo nepříjemných pachů. Níže vám prozradíme, jak byste měli postupovat při domácím praní koberců. Existuje nějaký účinný způsob, jak ho doma osvěžit? Jak by mělo vypadat praní koberců?

Praní koberců – kde začít?

Než začnete koberec prát nebo osvěžovat, nezapomeňte ho nejprve důkladně vysát. To je důležité zejména u modelů s dlouhým vlasem, protože nečistoty a prach pronikají hluboko do konstrukce. Pokud vás tedy zajímá, jak vyprat huňatý koberec, vězte, že ho možná budete muset nejen vysát, ale dokonce i vyklepat.

To vám umožní důkladně odstranit nečistoty z jeho vnitřku, což zajistí lepší výsledky při mytí. Nezapomeňte, že pravidelné vysávání koberce bez ohledu na to, z čeho je vyroben, usnadňuje jeho následné praní. Nečistoty jsou pak odstraňovány průběžně a nepronikají do hlubších vrstev koberce.

Jak doma osvěžit koberec

Na trhu je mnoho účinných chemických přípravků pro domácí osvěžení nebo praní koberců. Efektivní prostředek si však můžete připravit i sami. Navíc je nejen levnější, ale také šetrnější a bezpečnější pro jemné tkaniny.

K osvěžení koberce touto metodou potřebujete 4–5 lžic mýdlových vloček a 1,5–2 šálky bramborového škrobu. Obě přísady smíchejte a rovnoměrně je rozetřete po koberci. Můžete ho i jemně pročesat rukou, aby se směs dostala hlouběji. Po půl hodině koberec vyluxujte.

Fotografie: Depositphotos

Odstraňování nečistot z koberců

Máte pestrobarevný koberec a chcete, aby jeho barvy znovu získaly na intenzitě? Stačí si připravit prací roztok z octa a jedlé sody, který odstraní nečistoty a zbaví koberec skvrn. Do půl litru vody přidejte sklenici octa a dvě lžíce jedlé sody. Roztok důkladně promíchejte a nalijte do lahvičky s difuzérem. Nastříkejte ho po celém koberci, počkejte, až zaschne, a poté ho vysajte. Pokud máte na koberci odolné skvrny, můžete roztok jemně vetřít do skvrn houbou.

Čištění koberců jedlou sodou

Jestliže váš šedý, černý nebo hnědý koberec začne nepříjemně zapáchat, můžete ho posypat jedlou sodou, která účinně pohlcuje nepříjemné pachy. Pokud do něj přidáte několik kapek oblíbeného vonného oleje, koberec bude krásně vonět a bude působit jako osvěžovač vzduchu. Směs jedlé sody a oleje nechte v koberci půl hodiny a poté ji vysajte.

Fotografie: Depositphotos

Čištění od mastných skvrn, skvrn od kávy, čaje a vína

Mastné skvrny na koberci jednoduše posypte mastkem nebo bramborovou moučkou a nechte působit jeden den. Oba přípravky by měly vysušit a vyčistit místa potřísněná mastnotou. Skvrny od červeného vína je nejlepší setřít hned, jak se objeví – čerstvé skvrny se totiž odstraňují mnohem snadněji.

Za tímto účelem rychle posypte skvrnu velkým množstvím soli a počkejte, až absorbuje veškerou vlhkost. Nakonec koberec vysajte. Pokud je skvrna stále viditelná, můžete ji jemně vydrhnout mýdlovou vodou. Tato směs je vhodná i na skvrny od kávy nebo čaje – nejprve však musíte skvrnu vysušit papírovou utěrkou.

Zdroj: BobVila

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*