Neutrácejte za drahé čistící prostředky a vyrobte si vlastní, díky kterým bude toaleta zářit jako nová

Fotografie: Freepik

Čistá a voňavá toaleta je jakýmsi hygienickým základem každé domácnosti. Hospodyňky se často mohou potýkat s uplývajícím vodním kamenem na stěnách toaletní mísy, nebo v nádrži na vodu. Poradíme vám, jak se těchto nepříjemností snadno zbavit. Tyto nenáročné a levné metody vás jistě nadchnou.

Bílý vinný ocet a jedlá soda jako perfektní pomocníci v boji s vodním kamenem

Bílý vinný ocet je oblíbený i při odstraňování nežádoucích skvrn na oblečení, nebo k oživení bílé barvy oděvu. Stejně dobře bude působit i na vodní kámen v toaletě. Stačí jej přelít do rozprašovače a aplikovat na záchodovou mísu. Roztok je vhodné nechat působit přes noc a pak teprve opláchnout.

Pokud toužíte po ještě lepším efektu, nalijte do toaletní mísy tři hrnky vinného octa a přesypte tekutinu třemi lžícemi jedlé sody. Nechte působit asi půl hodiny a posléze vodní kámen odstraňte starým zubním kartáčkem, nebo houbičkou.

Fotografie: Pixabay.com

Uplývající nečistoty odstraní i kyselina citronová či sůl

Dalším perfektním tipem k odstranění vodního kamene je roztok kyseliny citronové. Ten je zcela ekologický a velmi účinný. Do půl litru teplé vody vsypte čtyři lžíce kyseliny citronové, chvíli ohřejte na mírném plamenu a poté pomocí kartáče aplikujte na záchodovou mísu.

Další variantou je směs vinného octa s hrubou solí. V zahřátém octu rozpusťte větší množství hrubé soli a solný roztok naneste na povrch toaletní mísy. Nechte působit ideálně přes noc a poté špachtlí vrstvu odstraňte a mísu opláchněte.

Aromatický citron toaletu vyčistí a provoní zároveň

Aby vaše toaleta opět zářila čistotou a oplývala i příjemnou citrusovou vůní, smíchejte půl šálku vinného octa s šťávou z jednoho citronu a roztok nalijte do záchodové mísy, případně jej naneste houbičkou na její povrch.

Nechte nejlépe několik hodin působit a pak spláchněte. Podobně mohou fungovat například i limety. Až užijete tento způsob očisty toalety, nebudete muset kupovat drahé osvěžovače vzduchu. Citron místnost skvěle osvěží svým aroma.

Fotografie: Pixabay.com

Zaměřte se také na prevenci

Pravidelné péče o toaletní mísu zajistí, že se v ní nebude tvořit nevzhledný vodní kámen. Čas od času použijte jednu s výše uvedených metod a budete mít záhy po starostech. Vaše WC bude zářit jako nové, a to i bez chemických prostředků z obchodu. Jde to efektivně i bez přílišného utrácení.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]