Skvrny na povrchu či uvnitř toalety nejsou nic hezkého. Buďte ale bez obav, všechno se dá vyřešit pomocí kyseliny citronové, která je odstraní bez poškrábání materiálu.
Vodní kámen je prokletím mnoha hospodyň. Nejdříve tento hromadící se minerál vypadá trochu našedle. Není skoro vidět, takže si většinou řeknete, že to s ním nějak přežijete. Zatuhne jako cement a neudělá s ním vůbec nic ani drhnutí. Poté se ovšem změní jeho barva, takže jasně viditelná hnědá je na světě. Toaleta pak vypadá naprosto zanedbaně, i když ji čistíce poměrně pravidelně. Nejde ovšem o špínu, jen čistě minerální nánosy.
Likvidace základu
Zahrnuje to prvky jako vápník, železo či hořčík, které se pomalu mění na tento hnědý výsledek. Bělidlo si s ním neporadí, ani po něm nesahejte. Jen to vybělí, takže je těžší ho spatřit, nezmizí však příčina. Pro skutečné očištění toalety se potřebujete zbavit právě tohoto nánosu. Lidé se dělí o různé návody jako vylévání plechovek Coca-Coly nebo WD40, případně použití smirkového papíru. Mnohem snazším způsobem je však kyselina citronová.
Jednoduše ji trochu přidejte do toalety, několik hodin počkejte a pak to dolaďte setřením normální záchodovou štětkou. To je všechno. Kyselina citronová je zcela přírodní látka, která se vyskytuje v citronech (očividně) a také limetkách. Není ovšem zcela na místě použít k odstranění vodního kamene přímo citron coby ovoce. Jednoduše proto, že skutečná kyselina citronová je mnohem koncentrovanější než normální poživatelná šťáva v těchto plodech.
Minimální množství a neškodnost
Citrusy totiž ve skutečnosti obsahují jen asi 1,44 gramu na unci (28 gramů) šťávy. Na skutečně čisticí prostředek byste tedy potřebovali opravdu hodně citronů. Výhodou kyseliny citronové je absence obsahu jakýchkoli škodlivých chemických složek. Je tedy neškodná jak pro lidské zdraví, tak i pro životní prostředí. Je také běžnou složkou v potravinářském průmyslu, během výroby piva i vína. Obecně je k dostání jako bílý prášek.
Krok za krokem k čistotě
- Nalijte do toalety konvici horké vody. Neměla by vařit, aby vám neprasklo potrubí. Pokud k tomu dojde, máte mnohem větší problém.
- Přidejte asi 125 gramů kyseliny citronové, nemusí to být přesně tohle množství.
- Nechte obojí v míse minimálně na hodinu bez splachování. Ideálně tedy na noc pro nejdelší efekt.
- Jakmile se roztok vsákne, normálně spláchnete. Pak ještě použijte běžný čistič i štětku. Tím zmizí veškeré zbytky, což by mělo být prakticky bez námahy.
- Zůstávají-li kdekoli nějaké tvrdohlavé skvrny, bude potřeba celý zákrok několikrát opakovat.
Proč ten vynikající efekt?
V první řadě pomáhá s odstraněním nánosů vodního kamene horká voda. Teplota navíc celý proces urychluje. V tomto konkrétním případě začne díky teplu kyselina mnohem rychleji reagovat s nánosy. Jakmile ji přidáte do horkého prostředí, můžete dokonce vidět nějaké bublání nebo zaslechnete syčení. Nebojte se toho, je to normální reakce se zásaditým vodním kamenem. Když se to neobjeví, netrapte se. kyselina prostě jen reaguje pomaleji.
Trocha bezpečnosti na závěr
Ačkoli prášek vypadá jako docela klidná pomůcka, je třeba několik varování. V první řadě ji nikdy nemíchejte s bělidlem, jinak vznikne velmi nebezpečný plyn. Stejně tak může mít nepříjemné zdravotní následky při nesprávném použití. Kvůli své koncentraci vám může podráždit dýchací cesty, kůži a oči.
Zdroj: Moralfibres
Napište komentář