Zlatá pleťová maska pro omlazení – potřebovat budete pouze domácí ingredience

Občas narazíte na lidi, kterým se jakoby daří oklamat čas a nestárnou. Tedy stárnou, ale tak nějak mnohem pomaleji. Většinou je příjemný zevnějšek v pozdních letech doprovázen i silnou energií a zdravým rozumem. Takové setkání pak přináší všem radost. Ale k věci.

Tuhle jsem u jedné právě takové kamarádky objevila na sociální síti článek, kde byl recept na zlatou domácí masku. Ze začátku jsem byla trochu nedůvěřivá, protože maska obsahuje mimo jiných přísad kurkumu. Vím, jak dokáže kurkuma zbarvit hrníček, když si připravuji zlaté mléko. Špetku kurkumy používám vždy i při pečení moučníků – nejenže je zdravá, ale těsto je po ní krásně žluťoučké. No a žluté mohou být po konzumaci kurkumy i vaše zuby. Tudíž jsem si kladla otázku, co kurkuma v pleťové masce udělá s mým obličejem. Proto jsem vyčkala do víkendu a udělala ze sebe pokusného králíka. Musím říci, že výsledek mě mile překvapil. Původní recept na masku byl:

 • 2 polévkové lžíce nastrouhaného kořene zázvoru
 • 2 polévkové lžíce medu
 • 1 čajová lžička kurkumy

Já si recept trochu upravila. Namísto strouhaného zázvoru, který pak rád z obličeje padá, jsem použila pouze šťávu ze zázvoru. Kurkumy jsem nedala celou lžíci, ale větší půlku, medu 1 lžíci a přidala jsem ještě půl lžičky kokosového oleje a pár kapek citronu. Citrón proto, že vitamín C je důležitý prvek, jenž stabilizuje a vytváří kolagenové molekuly, redukuje tmavé skvrny a chrání před volnými radikály.

 • 1/2 lžičky kurkumy
 • 1 lžička medu
 • ½ lžičky kokosového oleje
 • Pár kapek citrónu
 • 1 lžička zázvorové šťávy

Jak na to?

Já si nejdřív udělala domácí peeling. Nejraději používám jedlou sodu. Pokud jste to ještě nezkusily, vřele doporučuji. Ale pokožku nedřete, pouze chvíli jemně masírujte a opláchněte. Ihned po umytí pocítíte, jak je pokožka jemná. Pleť stačí i očistit vaším běžným způsobem.

Na čistou pleť naneste zlatou masku a nechte 10 minut působit.

Po uplynutí 10 minut obličej 2x opláchněte mycím gelem na obličej anebo umyjte vodou a dočistěte podle vašeho zvyku. Opravdu je potřeba tuto masku důkladně smýt a nedoporučuji nechávat delší dobu. Kurkuma by mohla zanechat na tváři především bledé pleti skvrny. V článku, který jsem četla, čistí paní pleť šťávou z granátového jablíčka, které je plné ovocných kyselin a antioxidantů, což přispívá k lepšímu vyživení pokožky. Tudíž klidně můžete v závěru ošetřit pleť opět domácím způsobem a nakonec obličej potřít šťávu z nějakého ovoce či zeleniny. To už je na osobních preferencích.

Na suchou a čistou pleť pak naneste oblíbený krém či olejíček. Já nejraději používám olivový, avokádový nebo růžový olej s pár kapkami vitamínu E. No a to je celé. Masku se doporučuje aplikovat 1x až 2 x týdně.

Na závěr

Někoho může maska na obličeji jemně pálit. Přeci jen zázvor má zahřívací účinky, což přispívá k zlepšení cirkulace krve a následně i vyhlazení vrásek.

 • Zázvor – stimuluje cirkulaci krve, vyhlazuje vrásky, mizí ochablost pokožky, obsahuje vitamíny, desinfikuje.
 • Kurkuma – podporuje tvorbu kolagenu, obsahuje niacin, který pomáhá při regeneraci buněk a má zesvětlující účinky (mizí tmavé skvrny). Pokud by se vám zdálo, že má vaše pleť přeci jen žlutý tón, smyjte zbytek masky citronovou šťávou.
 • Med – chrání před záněty, detoxikuje, má omlazující účinky a s oblibou se používá do kosmetických produktů.
 • Kokosový olej – hodí se pro všechny typy pleti a obsahuje řadu vitamínů, které podporují zdraví pokožky, výtečně hydratuje.
 • Vitamín C – citronová šťáva (vitamín C) zvyšuje produkci kolagenu, chrání před volnými radikály a rovněž jako kurkuma redukuje tmavé skvrny.
 • Vitamín E – já jsem ve finále použila k ošetření pokožky i vitamín E, protože brzdí stárnutí pokožky, redukuje poškození struktury kůže, zbavuje pleť suchosti, mdlosti a chrání pokožku proti UV záření.

Obrázek: supplemania.net, bustle.com