Nevyspíte se, protože váš partner v noci chrápe? Poradíme, co s tím

Chrápání je běžným problémem. V podstatě jde o hlučné dýchání, které ruší spánek toho, kdo se vedle chrápajícího člověka vyskytuje. Někdo chrápe pouze občas – když je hodně unavený anebo trochu přebere s alkoholem. Jiný však chrápe pravidelně, což je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné a rozhodně by se neměl tento problém přecházet bez povšimnutí.

Svaly hrdla jsou během spánku uvolněné a jazyk spadne dozadu a hrdlo a se stává úzkým. Při dýchání začne hrdlo vibrovat, což vede k typickému zvuk – chrápání. Těžší formy chrápání vyžadují lékařskou péči. Chrápání se může objevit v důsledku stárnutí (uvolnění svalů hrdla), obezity (množství tukové tkáně kolem krku), a také z dalších příčin, jako je již zmíněná únava, poloha při spánku, alkohol. Existuje mnoho produktů proti chrápání, ale ne vždy pomáhají či řeší příčinu. My vám dnes představíme přírodní prostředky, které pomáhají proti chrápání. Pokud nic z toho nezabere určitě se obraťte na odbornou pomoc lékaře.

Pepermint

Pepermint disponuje protizánětlivými vlastnostmi, které pomáhají snižovat otoky v krku a nosní membráně. Peprmint může pomoci zmírnit dočasné chrápání způsobené suchým vzduchem, nachlazením či alergií.

Pára

Chrápání může být často způsobeno ucpaným nosem i u jinak zdravého člověka. Pára pomůže uvolnit zblokované nosní cesty. Jediné, co k tomu potřebujete je: vařící voda a pár kapek eukalyptu či esenciálního oleje z čajovníku.

Přepuštěné máslo

Léčivé vlastnosti přepuštěného másla (máslo ghee) nejsou žádnou novinkou. Chrápání lze zmírnit také tím, že máslo roztopíte a promažete si s ním nosní dírky, co nejdál to půjde, případně aplikujete kapátkem do nosu do každé dírky jednu až dvě kapky.

Kardamom

Kardamom zmírňuje chrápání. Rozdrťte kardamom na prášek a zamíchejte do horké vody a nechte vyluhovat. Nápoj vypijte teplý 30 minut před spánkem.

Med

Med je chutnou a zdravou možností, jak zmírnit chrápání. Med má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá zmírnit otoky, které jsou často důvodem chrápání. Buď si med rozmíchejte v teplé vodě a vypijte (opakujte denně před spaním) anebo med můžete přidat do bylinkového čaje (čaj z karmadomu). Výtečný je proti chrápání i heřmánek, kopřiva, máta a zázvor.

Obrázky: vivaglammagazine, medicalnewstoday