5 cviků a doporučení, díky kterým budete spát jako malé dítě

Cvičení některých jógových pozic pomáhá s lepším spánkem. Ať už usínáním i celkovou kvalitou spánku během noci. Jóga pozitivně ovlivňuje nervový systém, mozek a má stimulační účinky. Nejen samotná pozice, ale i správné dýchaní, které má uklidňující a relaxační účinky.

Stejně tak, jako existují cviky, které pomáhají normalizovat hormony a odbourávají menstruační potíže, včetně bolesti břicha, existují jógové pozice, které zvyšují prokrvení spánkového centra v mozku, a to má za následek úpravu spánkového cyklu. Dnes vám představíme jógové pozice, které podpoří zdravý spánek.

Viparita Karani

Jde o pozici, při které ležíte na zádech a nohy máte zdvižené nahoru a opřené o stěnu. Pozice je to jemná a klidná, která samo o sobě evokuje odpočinek, zklidnění, uvolnění napětí, úlevu. V této pozici můžete zůstat 5 dechů a jen ji pak změnit tím, že nohy rozevřete do V a necháte je spadnout do stran. Opět vydržte 5 dechů.

Butterfly

Pozice jinak známá, jako motýlek. Sednete si na podlahu a rozevřete nohy, chodila se vzájemně dotýkají. Tato pozice se často používá po cvičení k protažení a zklidnění. Pozice uvolňuje záda, působí na uvolnění kyčlí, zbavuje napětí v podbřišku a otevírá prostor pro srdce. V každé poloze zkuste vydržet na 5 dechů. Nadechněte se zhluboka nosem, dech podržte na tři sekundy a opět nosem vydechněte, zase vydržte tři sekundy, než se znovu nadechnete. 

Child’s Pose

Pozice dítěte. Při této pozici si můžete vzít polštář a relaxaci si tak ještě více zpříjemnit. Polštář či podložka pomáhá uvolnit bránici a dýchání, uvolní se i napětí. V podstatě sedíte na svých patách s předklonem dopředu. Tato pozice uklidňuje mysl, pozitivně ovlivňuje trávení, protahuje spodní část zad, je odpočinková a příjemná.

Reclining bound angle

V podstatě jde o pozici podobnou motýlku, pouze s tím rozdílem, že ležíte na zádech. Tato pozice rovněž otevírá a uvolňuje kyčle. Tato pozice upravuje krevní tlak, odbourává zvýšené napětí svalů, snižuje stres a napětí, pomáhá od úzkosti, snižuje bolesti hlavy.

Easy Marichi

Tato pozice je rotační a jde o zjednodušenou pozici, kterou zvládne i úplný začátečník. Existuje několik tipů této pozice. Všechny blahodárně ovlivňují trávení, metabolismus, zdraví zad / protahování páteře, léčí zácpu, uklidňuje a uvolňuje mysl.

Existuje samozřejmě mnohem více cviků/pozic, které vám pomohou k lepšímu spánku. Osobně cvičím několik jógových pozic před spaním nejraději přímo v posteli. Mimo lepšího spánku lze cvičit i ranní jógu, která vás nastartuje a bezvadně protáhne. Stačí klidně 15 minut večer a 15 minut ráno.

Obrázky: lessons, yogajournal, powerofpositivity, thehealthsite, yogalily