Hubnutí po menopauze: Chce to trpělivost, ale jde to

Často se můžete setkávat s názory, že hubnutí kolem 50 roku a více, je nemožné. Je to samozřejmě nesmysl. Hubnout se dá v jakémkoli věku. Jen v tom mladším to jde snáze a rychleji. S přibývajícími léty se zpomalí metabolismus, ubude svalové hmoty a omezí se také produkce hormonů štítné žlázy, které mají vliv na spalování tuků.

I žena, která neměla dřív problémy s váhou, může začít na sobě pociťovat nechtěná kila navíc. Právě proto je vhodná prevence. Nastolit změnu životního stylu již kolem 40 roku. Jen tak vás menopauza nezaskočí a její průběh bude rozdílný, ve srovnání s ženou, která pro sebe toho moc nedělá. Chce to jen změnit stravovací návyky (příjem vs. výdej) a přidat pohyb. Vůbec není potřeba bát se činek a cviků, které přispějí k budování svalové hmoty, která jinak věkem ubývá.

Diety nic neřeší

Pamatujte si, že diety vám rozhodně nepomohou, často ještě víc metabolismus zpomalí. Dieta způsobí únavu, hlad a podrážděnost. Mimo to návrat z diety na obvyklé stravování zajistí návrat ztracených kilogramů a ještě i nějaké další navíc. Co tedy můžete pro sebe udělat?

  • Zvýšit příjem vlákniny
  • Pohlídat si optimální kalorický příjem
  • Vynechat slazené nápoje, sladkosti, smažená jídla, výrobky bílé mouky
  • Omezit příjem sacharidů, tuků a zajistit dostatek bílkovin
  • Zařadit pravidelný pohyb a nebát se vzít do rukou i činky

Pravidelná fyzická aktivita a zdravé stravování

Častou chybou je vynechávání jídla, ať už z důvodu nedostatku času nebo proto, že nemáte zrovna hlad. To je ovšem cesta, kdy si tělo začne ukládat zásoby, protože nikdy neví, kdy a jakou dostane energii.

Další chybou je nutričně chudé jídlo, které vašemu tělu nic moc nedá. Naučte se jíst menší porce jídel, ale pravidelně. Dalším krokem je pravidelný pohyb. Ať už jsou to fitness procházky (cesta do obchodu a zpátky má zcela odlišný efekt na metabolismus, i když každý pohyb se počítá).

Fitness procházka je zkrátka úplně o něčem jiném. Je dynamičtější, rychlejší, uvolněnější. Začněte také cvičit jógu, která srovnává hormony a protahuje tělo, nebojte se závaží v podobě činek, pružin, kettlebell. Výtečné je i posilování s vlastní váhou.

Čas a trpělivost

A připravte se na to, že je to běh na dlouhou trať. Nikdo netvrdí, že to jde snadno a rychle. Ale jde to. Ideální je, když si zkrátka vybudujete nový životní styl a nebudete se ke stravování a cvičení uchylovat jen na krátkou dobu, než zhubnete. Ona další věc je také váhu si udržet.

Fotografie: Pixabay