Zajistěte si letos extrémní výnos brambor z 1 metru čtverečního. Úrody bude na rozdávání po přepravkách

Fotografie: Freepik

Pokud máte omezený prostor, můžete udělat několik jednoduchých věcí, abyste maximalizovali svou úrodu brambor. Jedná se o snadné, ale důležité tipy, které budou skvěle fungovat.

Cena brambor, stejně jako ostatních potravin, šla v posledních měsících nahoru. Kdo může, připraví si vlastní kousek zahrady a zasadí si brambory vlastní. Pokud byla půda kyprá a pohnojená a pokud brambory nezdecimovala mandelinka nebo plíseň, vaše úroda by mohla být bohatá. Nezjistíte to však dříve, než poprvé odhrnete zeminu, do níž jste hlízy na jaře vložili.

Správné výsevní brambory

Vybrané brambory je třeba před výsadbou zkontrolovat, zda nemají vady. Hlízy by neměly vykazovat žádné známky onemocnění nebo poškození a neměly by na nich být žádné skvrny. Klíčky by měly být husté, krátké a silné. Neplodné klíčky je lepší odlomit, což sice poněkud zpomalí vznik sazenic, ale hlízy v půdě znovu vyklíčí a budou lépe vyhovovat potřebám rostliny. Velikost hlíz by měla být alespoň jako slepičí vejce, menší hlízy nebudou mít dobrou úrodu.

Kdy sázet brambory

Brambory se sázejí, když se půda zahřeje nad +8 ⁰C, což se shoduje s dobou, kdy praskají listové pupeny na břízách. Pro střední regiony je nejvhodnější doba po 1. květnu, pro jižní regiony po 25. dubnu. Než se objeví první sazenice, uplyne 15 až 20 dní, takže se nemusíte obávat, že by se vrátily mrazy. Správná výsadba a včasná výživa v počáteční fázi je 80 % úspěchu.

Vzdálenost mezi řádky

Při správném „krmení“ dosahuje výška rostliny 80–100 cm. Aby řady vrcholů neležely na sobě, vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 70 cm, ale ne více než 80 cm. Rozestup mezi hlízami v řádku by měl být 20–25 cm v závislosti na velikosti hlízy. U rozměrnějších odrůd brambor s hojným počtem velkých hlíz se doporučuje vzdálenost 45–50 cm mezi hlízami v řádku. Pokud je cílem výsadby brambor získat středně velký sadební materiál, výsadbu mírně zahustěte a zkraťte vzdálenost na 15–20 cm.

Správná hloubka výsadby

Nové hlízy brambor se tvoří na výhoncích. Brambory mají rády kyprou půdu propustnou pro vzduch. Ve velkých hloubkách, zejména v hustých půdách, se mohou udusit. Na takových půdách se brambory sázejí o něco mělčeji než obvykle. V příliš malé hloubce bude vrstvení floému menší a vývoj se zastaví. Mladé brambory vyrostou a přestanou růst. Kromě toho na světle zezelenají a stanou se nepoživatelnými. Optimální hloubka výsadby je 10 cm.

Fotografie: Depositphotos

Jak postupovat při hnojení

Výnos brambor přímo závisí na úrodnosti půdy. Brambory dávají nejlepší výnosy v oblastech, kde se na podzim každoročně používá kompost. Pokud víte, že je vaše půda poměrně chudá, měli byste při výsadbě použít minerální hnojiva. Je výhodné a ekonomické aplikovat hnojivo lokálně – přímo do brázdy při výsadbě.

Tato metoda zvyšuje výtěžnost o 20 %.Na lehkých písčitých půdách použijte azofos, který obsahuje 16 % dusíku, fosforu a draslíku. Pro středně těžké a těžké půdy je lepší použít diamophos. Obsahuje 10 % dusíku, fosforu a 26 % draslíku.

Další způsoby výsadby brambor

Někteří zahrádkáři sázejí hlízy brambor bez kopání, s použitím slámy nebo kompostu. Je to dobrý způsob, protože ušetří mnoho úsilí při sázení. Výhodou je také to, že mladé brambory jsou zcela čisté. Toto řešení má však i své nevýhody. Myši k nim mají snadný přístup, okusují nové brambory a výnos je pak nízký.

Fotografie: Freepik

Pokud kompost obsahoval larvy brouků, i ty budou hlízy okusovat ne hůře než myši. Kompost nebo humus obsahují hodně dusíku, takže brambory jsou náchylnější k napadení plísní. Kromě toho taková výsadba vyžaduje další materiály: piliny, slámu či rašelinu, což znamená další náklady.

Příčiny výskytu dusičnanů v hlízách brambor

Humus obsahuje velké množství dusíku. Při vysoké vlhkosti vzduchu může dojít k plísni brambor. Pokud rostliny nejsou rychle ošetřeny antimykotiky, zelené části rostlin rychle odumírají. V hlízách pak zůstává nevyužitý dusík – dusičnany. Pro eliminaci přítomnosti dusičnanů v hlízách brambor je nutné zajistit alespoň 3 týdny růstu rostlin po odkvětu.

Zdroj: Gardeningknowhow, Gardenersworld

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]