Držet dietu nebo cvičit aneb co je pro hubnutí lepší

Je všeobecně známo, že dieta nebo cvičení vám samo o sobě nepřinesou postavu vašich nejdivočejších snů. Odborníci na fitness nám znovu a znovu připomínají, že důležité je správně se stravovat a pravidelně cvičit, abychom eliminovali nadbytečná kila a udrželi si ideální váhu.

Nicméně zajímalo by vás, zda je pro hubnutí účinnější dieta anebo cvičení? Tento článek má za úkol vás přimět k dalšímu přemýšlení, protože se podíváme na oba typy možností, jak shodit nadbytečná kila.

Dieta nebo cvičení?

Každému vyhovuje jiný postup shazování nadbytečných kil. Někdo se nechce vzdát některých jídel, proto volí pohyb. Je logické, že když chce člověk zhubnout, musí docílit vyššího výdeje a nižšího příjmu.

Pohyb bez úpravy jídelníčkuPokud tedy nehodláte měnit svůj jídelníček, budete muset zařadit hodně pohybu (opravdu hodně) a pálit minimálně 500 kalorií za den. 500 kalorií je plus/mínus odhadem. Někomu může stačit 400 kalorií za den, druhý bude muset ještě přidat – třeba 550 až 600 kalorií. To už je docela slušné číslo. U běžného cvičení (třeba posilování) spálíte za hodinu kolem 300 až 400 kalorií. Pokud si půjdete na hodinu zaběhat, pak už spálíte kolem zmiňovaných 550 až 600 kalorií. Když však dáte přednost švihadlu, spálíte přibližně 600 kalorií za zhruba 45 až 60 minut, podle toho, jak moc svižně budete skákat. To je jen pro představu a uváděná čísla jsou orientační. Někdo 500 kalorií bude pálit cvičením dlouhým dvě hodiny, někdo to zvládne za kratší dobu. A tyto kalorie (500 kalorií) by měl pálit denně. To znamená, že se třeba do práce vydáte pěšky. V podstatě je jedno, jakému typu pohybu/sportu dáte přednost. A ideálně se doporučuje pohybové aktivity střídat a kombinovat, protože po určité době si tělo vytvoří návyk.

Úprava jídelníčku bez pohybuJestliže se rozhodnete pro dietu, ukázalo se, že je to mnohem rychlejší cesta. Existuje na to mnoho prověřených studií. Ovšem nikdo netvrdí, že jde o nejzdravější způsob hubnutí. V podstatě jen snížíte kalorický příjem. Ten se však nesmí snížit příliš drasticky. To by mělo na tělo zcela jiný efekt. Tělo by strádalo, začalo ukládat do tukových zásob ze stresu a určitě netoužíte po zdravotních problémech. Zásadní roli zde hraje strava a snížení kalorického příjmu. Nicméně pohyb je pro zdraví nezbytný, i když jedno bez druhého funguje, není to pro zdraví nejlepší cesta.

Pohyb a úprava stravyNo a pokud spojíte cvičení a úpravu stravy, jste na tom nejlépe. Například zpráva v časopise Systematic Reviews zjistila, že účastníci, kteří upravili svou stravu a drželi se svého pravidelného cvičebního režimu, měli lepší výsledky hubnutí – než účastníci, kteří zvýšili frekvenci svého cvičení, ale dodržovali svou nezdravou stravu. Kromě toho další vědecké výzkumy, které se objevily v časopise označovaném jako PeerJ (Journal of Life and Environmental Sciences), zjistily, že těm, kteří se pokusili jednoduše zvýšit svou fyzickou aktivitu po dobu alespoň 30 minut denně, aniž by změnili své stravovací návyky, bylo vyšší riziko získání nadbytečných kil.

Dám si čokoládu, však já to spálím…

Odborníci se domnívají, že cvičení může zvýšit něčí riziko přibírání na váze, protože se běžně používá jako způsob podvádění, pokud jde o stravu. Dám si čokoládu, však já to spálím v tělocvičně…

Pro mnoho lidí znamená chození do tělocvičny možnost jíst cokoli, co chtějí, protože jejich tréninky (kardio i silový trénink) mohou tyto nadbytečné kalorie vymazat. Odborníci na fitness bohužel potvrzují, že to tak nefunguje. Ve skutečnosti tím zvyšujete riziko, že budete jíst více, než byste měli, protože to k takovému přemýšlení některé jedince svádí.

Pokud chcete dosáhnout hubnutí i své vysněné postavy a udržet výsledky dlouhodobě, odborníci na fitness vřele doporučují, abyste svůj jídelníček změnili k lepšímu, nehřešili na to, že co sníte, stejně zase spálíte a drželi se kalorického stropu a zároveň pravidelně cvičili, ale s rozumem. Zničit se jen proto, že jste si dali párek v rohlíku, nikam nevede.

Obrázky: huffpost, richardgeres