Zapalte doma bobkový list a nechte ho 10 minut hořet. Neuvěříte jeho skrytým účinkům

Moderní hektická doba konzumní společnosti je náročná, zvláště pak ve městech. Ta nikdy nespí, ale člověk si potřebuje jednou za čas vydechnout a pořádně relaxovat.

Každý má nepochybně svoji poměrně osvědčenou metodu, jak se uvolnit. Ne vždycky do ovšem funguje, hlavně podle okolností. Dnes vás seznámíme s jednoduchým trikem, který vás možná překvapí. Nepotřebujete k němu přitom žádné zvláštní vybavení. Poslouží vám zcela obyčejný bobkový list, tedy součást každé normální kuchyně. Ano, ty lístečky, které dáváme pro krásně zemitou chuť k pokrmům, především pak masu.

Známý pro účinky už ve starověku

Lidé jsou ale tvorové vynalézaví, a jak se ukazuje, i bobkový list má další použití. Byl ostatně ceněn a znám už od starověku, používali ho jak Řekové, tak i Římané. Ti věřili v jeho léčivé – i nadpřirozené – vlastnosti a byl tak pevnou součástí tehdejších herbářů. Stačí si vzpomenout na školní dějepis a hodiny o starověkých olympijských hrách. Odměnou vítězům byla hlavně sláva a vavřínový věnec. Proto se také často mluví o „vavřínech vítězství“.

I dnes se ovšem ukazuje, že starověcí mudrci se v jedinečnosti této rostliny rozhodně nesekli. Má především uklidňující a léčivé vlastnosti, umí tišit bolesti i pomoci proti zánětům. Bylo také potvrzeno, že funguje na snížení frekvence epileptických záchvatů. Roli v tom hrají především esenciální oleje, které bobkový list obsahuje. Dobře, tolik k některým léčivým efektům tohoto koření. Jak ho ale použít pro opravdu výživnou relaxaci?

Ani nálevy, ani přímá konzumace, chce to kouř

Koření nedoporučujeme jíst ani z něj dělat nálevy. Coby příloha jídla funguje skvěle, samotný ale příliš nechutná. Výborným způsobem je proto jeho zapálení. Stačí vzít jen kameninovou nebo jinou ohnivzdornou misku. Zapalte několik listů a užívejte si příjemnou vůni, která se uvolní do prostoru. Čich jako smysl často podceňujeme, ale právě on nese vzpomínky a nálady. Vzpomeňte si na vůni u babičky, na makové buchty nebo dobré víno.

Kouř z bobkového listu ale není jen o snížení stresu a následném klidnějším spánku. S pravidelnou kúrou tohoto typu se tělo naučí postupně uvolnit celé. Ale protože ostatní smysly hrají také roli, klidně doplňte bobkový kouř hudbou nebo čímkoli dalším.