Hotelová uklízečka radí správné postupy čištění lesklých povrchů. Odstraní mastné stopy i zaschlé skvrny

Fotografie: Freepik

Moderní kuchyň se vyznačuje mimo jiné také řadou lesklých povrchů, jejichž zrcadlový efekt umožňuje odraz místnosti a její optické zvětšení, což bývá využíváno zejména v menších prostorách. Takové kuchyně působí velice stylově a jsou skutečně oblíbené.

Je sice krásné vybavit nový dům nebo byt takovýmto novým kuchyňským zařízením, je však potřeba také vědět, jak se o tyto citlivé povrchy správně starat, aby vypadaly stále jako nové a brzy nezašly.

Čeho je třeba se vyvarovat

Vzhledem k citlivosti lesklých povrchů je třeba myslet na to, že zdaleka ne všechny pomůcky jsou vhodné k jejich čištění a ošetřování. Nešetrným postupem byste totiž snadno mohli způsobit jejich poškrábání nebo jiné narušení, které by bylo samozřejmě ihned viditelné.

Fotografie: Freepik

Při čištění lesklých povrchů se tedy vyhněte zejména:

  • kovovým drátěnkám a kartáčům
  • agresivním čisticím prostředkům obsahujícím alkohol

Doporučené postupy čištění

Největším problémem lesklých povrchů bývají mastné skvrny, které je zřejmě nejtěžší zcela odstranit, a také stopy páry a otisky prstů. Ty totiž na takovém povrchu skutečně vyniknou, což samozřejmě není žádoucí, a proto je potřeba povrchy často kontrolovat a skvrny podle možnosti odstranit co nejdříve.

Základním pravidlem pro péči o zrcadlové povrchy je jemnost, která umožní je zachovat co nejdéle. Místo kovového kartáče nebo drátěnky použijte jednoduše hadřík z mikrovlákna.

Pokud nemusíte čistit celý povrch, ale jedná se jen o odstranění několika stop, můžete k tomu využít vlhčené ubrousky. Jenom dejte pozor na to, aby neobsahovaly alkohol.

Chcete-li se pustit do čištění ve větším rozsahu, je dobré poohlédnout se v drogerii po speciálních čisticích prostředích na lesklé povrchy. Pokud jde o odstranění mastných skvrn, osvědčily se i čisticí prostředky určené primárně k mytí oken, protože mají dobré odmašťující účinky.

Fotografie: Pixabay

Dobré čisticí účinky mají rovněž tekutá mýdla a prostředky určené k mytí nádobí, které vám pomohou odstranit nežádoucí skvrny. U tekutých mýdel je však důležité dívat se také na jejich složení, protože by neměla obsahovat například aceton nebo nitroglycerin.

Fotografie: Pixabay

Nejlepší postup je takový, kdy daný povrch nejprve očistíte vhodným prostředkem, osušíte jej hadříkem z mikrovlákna a na závěr jej ošetříte přípravkem na bázi vosku, který na povrchu vytvoří ochranný film. Pokud se budete o vaši kuchyň takto starat, bude dlouho vypadat jako nová.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]