Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme během úklidu koupelny. Vyvarujte se jich, je to jednodušší, než se může zdát

Fotografie: Depositphotos

Úklid patří mezi naše běžné každodenní činnosti. Nevyhneme se tomu ani v koupelně. Zjistěte, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se během úklidu dopouštíme a jak se jim vyhnout.

Koupelna je obvykle malá místnost, proto si mnoho lidí myslí, že její úklid je snadný. To je ale obvykle velký omyl. V koupelně se nám drží nejvíce vlhkosti, proto vyžaduje pečlivé a pravidelné čištění. Pokud tomu tak není, dochází zde k hromadění plísní, které nejsou prospěšné pro naše zdraví. Mnoho chemických přípravků na úklid lze velmi snadno nahradit produkty přírodními. Mezi největší pomocníky při úklidu se řadí bílý ocet, jedlá soda a mýdlo.

Fotografie: Unsplash

Nejčastější chyby, kterých se při úklidu dopouštíme

První chybou, kterou dělá většina lidí, je nedostatečná doba aplikace desinfekčního přípravku. Správným postupem totiž není prostředek aplikovat a ihned opláchnout nebo setřít pomocí hadříku. Naopak, přípravek by měl nějakou dobu na povrchu působit, a to ideálně po dobu 15 minut. To platí pro přípravky zakoupené v obchodě i pro ty, které si doma připravíme sami.

Další chybou, které se často dopouštíme, je použití příliš mnoho produktů najednou. Velké množství různých přípravků nám nepomůže k větší čistotě, ale ani ke kvalitnějšímu odstranění nepříjemného zápachu.

Fotografie: Unsplash

Chybou také je, po použití čisticího prostředku opláchnout vyčištěný povrch studenou vodou. Studená voda neomezuje vznik a množení nebezpečných mikrobů, toho je schopná pouze voda teplá. V případě použití prostředku, který si vyrobíme doma, to platí dvojnásob. Například jedlá soda se totiž rozpouští pouze v teplé vodě. Pro dokonalou čistotu a lesk tedy čištěný prostor opláchněte vodou, která má teplotu o 10% vyšší teplotu, než je teplota pokojová.

Další tipy pro čistou koupelnu

Na záchodovou mísu je ideálním pomocníkem jedlá soda. Je velmi účinná a snadno použitelná, dodá našemu záchodu lesk a povrch dokonale vyčistí. Do záchodové mísy stačí nalít 1 sklenici jedlé sody a přidat stejné množství octa. Vzniklá směs nám začne pěnit, což je přesně efekt, který požadujeme. Necháme působit 30 minut, poté záchod spláchneme. Pokud je záchod silně znečištěn, necháme směs působit přes noc. Jestliže potřebujeme očistit i okraje, použijeme ocet teplý, který do těchto míst nalijeme a necháme působit minimálně 30 minut.

Fotografie: Unsplash

Na dokonalý úklid podlahy budeme potřebovat 3 lžíce jedlé sody a půl hrnku octa. Směs jednoduše nalijeme na dlaždičky a necháme působit, aby se odstranily nečistoty. Následně dlaždičky opláchneme horkou vodou a setřeme mopem. Uvedená směs se hodí také na vodovodní baterie, pracovní desky nebo podlahu v kuchyni.

Na vodní kámen a čištění skleněných povrchů nám postačí i samotný ocet. Stačí jej pomocí rozprašovače nastříkat na povrchy, které chceme očistit. Necháme několik minut působit, opláchneme horkou vodou a následně osušíme měkkým hadříkem.

Zdroj: Goodhousekeeping