Prskající olej při smažení a následné fleky na stěně zná každá hospodyně. Tento problém má však jasné řešení

Fotografie: Depositphotos

Obklady na stěny v kuchyni byste si měli předem dobře promyslet. Jejich správným výběrem si totiž zajistíte to, že půjdou lehce vyčistit od fleků a špíny.

Kuchyně je místem, na kterém se hromadí nečistoty, bakterie a mnoho dalších druhů špíny. Abyste ji dokonale vyčistili, měli byste tuto místnost uklízet pravidelně a důkladně. Největší znečištění se v mnoha případech nachází právě na obkladech, které máte v kuchyni. Abyste je dokonale vyčistili, je potřeba vybrat takové, které lze lehce omývat.

Bílý ocet poslouží na úklid téměř čehokoliv

Pokud jste tohoto pomocníka ještě nezačali používat při úklidu, možná právě zjistíte, že už nemusíte nakupovat chemické prostředky z obchodu. Bílý ocet totiž dokáže zbavit domácnost nepříjemných zápachů, odstraňuje skvrny a dokonale čistí mastnotu. Je však potřeba myslet na to, že každé obklady se čistí trochu jinak. Do kuchyně se hodí nejlépe ty, které lze snadno umývat.

Fotografie: Depositphotos

Namalovaná stěna a skvrny

Jestliže máte v kuchyni stěny natřené pouze klasickou barvou, pravděpodobně pro vás bude obtížnější odstraňovat skvrny od smažení nebo vaření. Aby vám šlo čištění snadněji, využijte speciální nátěr, jež se používá například ve škole na stěny. Jedná se o průhledný lak, který při čištění stačí jen otřít navlhčeným hadříkem.

Obložení z keramických dlaždic

Do každé kuchyně se hodí keramické dlaždice, díky kterým bude místnost vypadat lépe, a navíc se i snadněji čistí. Keramické dlaždice jsou velmi odolné proti špíně a pokud vás doma trápí plísně nebo jiné nečistoty, podívejte se po tomto obkladu. K jeho vyčištění vám bude stačit kbelík s vodou, do které přidáte prostředek na mytí nádobí a hadříkem otřete všechny špinavé povrchy.

Hliníková fólie ochrání stěny v kuchyni

Abyste ochránili stěny před mastnými fleky a nečistotami, můžete na ně přidělat hliníkovou fólii. Většina lidí ji používá pouze při vaření nebo na zabalení jídla a zapomíná na její další využití. Hliníkovou fólii poté stačí pouze otřít hadříkem nebo ji můžete sundat a vyhodit do koše.

Fotografie: Freepik

Plastová fólie je hezkou a levnou variantou

Mnoho obchodů v dnešní době prodává fólie, které není těžké aplikovat na zeď. Existuje mnoho barevných variant nebo obrázků, které můžete na plastové fólii mít, a přitom tato varianta ochrany na zeď před fleky není nijak drahá. Udržovat ji můžete tak, že z ní pouze setřete nečistoty suchým nebo mokrým hadříkem. Až se vám bude zdát fólie opotřebovaná, jednoduše ji sundáte a opět nandáte novou.

Použijte na zeď tabuli, jako ve škole

Možná to mnoho lidí nenapadlo, ale na zeď do kuchyně můžete použít i tabuli. Její velikou výhodou je to, že si na ni můžete zapsat například nákupní seznam nebo věci, které nesmíte zapomínat. Povrch tabule lze navíc velice snadno omýt pouze s pomocí houbičky na nádobí a vody, jež máte v kuchyni stále po ruce.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]