Špajz skrývá doslova zlaté poklady na úklid domácnosti. Stojí pár korun a předčí drahé prostředky z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Efektivní čisticí prostředky pro domácnost nemusíte hledat pouze v regálech obchodu. Stejně účinné zbraně, navíc šetrné k vašemu zdraví, přírodě i peněžence, naleznete ve své kuchyni.

Jednou za čas vynaložíme značné množství finančních prostředků, abychom si doplnili arzenál čisticích prostředků pro obnovení čistoty naší domácnosti. Málokdo však ví, že přesně takové zbraně najdeme i ve své kuchyni. Někdo to možná moc dobře ví, ale nevěří, že by například ocet nebo jedlá soda mohly být při úklidu stejně efektivní jako kupované čisticí prostředky plné chemikálií. Omyl. Jsou nejen účinné, ale také šetří vaši peněženku, přírodu i vaše zdraví.

Ocet je zabijákem bakterií

Stojí jen pár korun, přesto je nenahraditelný jak v kuchyni při vaření, tak během úklidu domácnosti. Dokonale si poradí s nečistotami, zápachem i bakteriemi. Na rozdíl od kupovaných čisticích prostředků plných chemikálií se ocet velmi rychle odpařuje a je bezpečný pro děti, domácí mazlíčky i vaši pokožku.

Fotografie: Freepik

Vždy ho nařeďte s vodou v poměru 1 : 1. Roztok je ideální použít na úklid koupelny. Odstraňuje vodní kámen a zbytky mýdla, dezinfikuje povrch a eliminuje množství bakterií. V kuchyni pak poslouží v boji s mastnotou a účinně zbavuje rychlovarnou konvici vodního kamene. Stejně tak ho můžete použít k potření dřevěného prkénka, na kterém jste krájeli cibuli, česnek nebo jiné silně aromatické potraviny.

Jedlá soda je ideálním čističem v kuchyni

Spálená trouba, zaschlé zbytky jídla, skvrny na sporáku, mastnota – s tím vším si umí poradit jedlá soda. Co je důležité – ani přes svou hrubou konzistenci nepoškrábe čištěné povrchy. Stříbrnému a zlatému nádobí a šperkům vrací lesk.

Fotografie: Pixabay

I přes některá doporučení se však vyvarujte kombinaci jedlé sody a octa. Spojení těchto dvou látek vytváří chemickou reakci, která však nemá čisticí funkci. Působí ale dobře pro uvolnění ucpaného odpadu. Jedlou sodu můžete nahradit práškem do pečiva.

Citrónová šťáva na odmaštění povrchu

Pravděpodobně neexistuje lepší čisticí prostředek z vaší kuchyně, než je citronová šťáva. Je svěží, příjemně voní, je šetrná k vaší pokožce, bezpečná pro děti i domácí mazlíčky. Pyšní se skvělými antibakteriálními účinky a rychle a efektivně si poradí s tukem i zápachem. Ve spojení s trochou soli ulehčí práci s připálenou pánví. Domácnost provoní citrusovou vůní.

Zdroj: KobietaOnet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]