Výzkum potvrdil, že děti, které pomáhají v domácnosti, jsou v dospělosti úspěšné

Máte doma děti a řešíte často otázku jejich výpomoci s domácími pracemi? Pak zbystřete. Vědci v Minnesotě v tomto ohledu provedli rozsáhlou studii a my zde pro vás přinášíme její výsledky. Primárně se však zjistilo, že děti, které v domácnosti skutečně dlouhodobě pomáhají, jsou v dospělém životě mnohem samostatnější a úspěšnější.

Proč je důležité děti zapojit do domácích prací?

Pokud zastáváte veškerou péči o domácnost sami a vaše děti již přijdou jen k hotovému, dle odborníků děláte velkou chybu. Potomky byste dle všeho měli domácností pravidelně zaměstnávat, aby se naučili odpovědnosti. Možná to bude vašim ratolestem z počátku nepříjemné, že je nutíte do vysávání, vytírání, nebo mytí nádobí, avšak v budoucnu to jako dospěláci jistě ocení.

Důležité je také to, abyste své děti za provedené domácí práce neodměňovali. Musí si totiž uvědomit, že se jedná o zcela běžnou součást každodenního života. Díky zapojení do domácnosti se rovněž jako rodina stmelíte a děti pochopí i sami sebe.

Zapojení se do domácích prací tvaruje osobnost dítěte

Dítě, které vám bude doma pomáhat s běžnými činnostmi, v sobě podpoří dobré vlastnosti a dokáže si vybudovat i určité sebeovládání. Taktéž si bude váš potomek umět plánovat lépe čas. Domácí práce jej naučí i pokoře, empatii a sounáležitosti. Se zapojením do domácích činností je nutné začít co nejdříve.

Už v útlém věku dítěte byste měli přistoupit k tomu, aby si vaše ratolest uměla po sobě uklidit nepořádek, či si sama poskládat oblečení. V pozdějším věku tyto dovednosti oceníte nejen vy, ale i samotné dítě.

Když dítě vzdoruje a v domácnosti nepomáhá

Máte doma potomka v pubertě, který v útlém věku nikdy neuklízel a nyní se jej snažíte přesvědčit o tom, že úklid a výpomoc v domácnosti je zkrátka nutnost? Pak se můžete docela dobře ocitnout v situaci, kdy budete rázně odmítnutí. Změnit náhled pubertálního dítěte na domácí práce je náročné, avšak ne nemožné.

Důležité je vytrvat ve svém úsilí a skutečně dítěti vštípit vlastnosti, které jej povedou k větší odpovědnosti k vlastnímu životu. Mnoho srdečných maminek často zlomí výmluvy pubertálního syna, nebo dcery, avšak nevzdávat se je podstatné, pokud chcete, aby vaše dítě bylo opravdu samostatné, citlivé, zodpovědné a také pracovité. Odrazí se to i v jeho budoucnosti.

Fotografie: Freepik, Pinterest