Okurka jako přírodní zázrak, který nalezne uplatnění nejen v oblasti krásy

Během léta probíhá hojná sklizeň nejen rajčat, paprik, zelí, nebo kedluben. Rozšířené je i pěstování a následné sklízení zeleniny, kterou jsou okurky, které skvěle chutnají a jsou pro náš organismus i velmi zdravé. Obsahují totiž vitamín B1, B2, B3, B5, B6, C a také železo, draslík, hořčík, zinek a vápník.

Okurka také v letních měsících dokonale osvěží a jíst ji můžete bez výčitek i večer a v noci, je totiž dietní. Pokud budete před den více unavení, snězte kousek okurky a vzpruží vás lépe než káva. A jaké další účinky má okurka a jak ji použít například v domácnosti a na zahradě?

Praktické tipy na využití okurky polní a salátové

Okurka je skvělá nejen k jídlu. Dokáže rovněž pomoci i v jiných oblastech života. Použít ji můžete těmito způsoby:

  • Na zrcadla v koupelně: když si ukrojíte kousek okurky a pomažete jím zrcadlo, nebude se mlžit, a navíc koupelna bude krásně vonět.
  • Jako odpuzovač škůdců na zahradě: pokud umístíte do hliníkové nádoby pár plátků okurky a dáte ji do blízkosti pěstovaných plodin na zahradě, odradíte tím spolehlivě všechny škůdce, kteří mohou ničit vaši úrodu. Hmyz totiž aroma okurky nemá v oblibě.
  • Na pevnější pokožku: tento trik mohou vyzkoušet ženy, které trápí celulitida. Inkriminovaná místa potřete plátky okurky, póry na pokožce se tak stáhnou a pomerančová kůže bude sotva viditelná. Tento tip můžete vyzkoušet v případě, že se chystáte na veřejná koupaliště. Plátky okurky jsou skvělé i na zklidnění pleti v oblasti očí, které také velmi osvěží.
  • Jako prostředek dokonalé a levné aromaterapie: nemusíte kupovat drahé esenciální oleje, abyste svůj byt rozvoněli. Okurková vůně se rozline v místnosti, když jednotlivé plátky zalijete vroucí vodou. Pak už jen inhalujete tu krásnou svěží vůni, která vás rovněž povzbudí.

Další zajímavé rady k užití okurek v každodenním životě

Okurkové plátky pomohou i s čištěním povrchu bot. Když je jimi přetřete, budou se lesknout jako nové a také se na obuvi vytvoří voděodolná vrstva, což oceníte především v momentu, kdy bude venku pršet. Vydávají snad vaše vstupní dveře nepříjemný vrzavý zvuk? I s tímto skvěle pomůže plátek okurky, kterým spoje dobře pomažte a máte po starostech.

Nemusíte se tak dlouze zabývat promazáváním pomocí oleje. Pokud máte před sebou důležitou schůzku, nemáte po ruce žvýkačky a potřebujete osvěžit dech, vyzkoušet žvýkání kousku okurky po dobu půl minuty.

Plátky okurek jsou výborné i jako čistidlo vodovodních baterií, dřezů, umyvadel a sporáků. Díky nim se povrchy budou krásně lesknout a spolehlivě odstraní i všechny nečistoty. Okurková slupka údajně dokáže nahradit i klasický kancelářský korektor. Když se vám tedy něco nepodaří napsat správně, můžete to vyzkoušet.

Je evidentní, že okurka má široké spektrum využití. Nehodí se tedy jen do salátů a limonád. Jedná se o zeleninu, která je prostě v každém ohledu nenahraditelná.

Fotografie: DepositPhotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]