Domácí čisticí směs s jedlou sodou a citronem v hlavních rolích si poradí téměř s každým povrchem

Fotografie: Depositphotos

Jedna věc dovede odstranit veškeré nečistoty z obkladů, vany, spár mezi dlaždicemi sprchového koutu, a dokonce všechno vybělí. Dost možná už nebudete hledat nic dalšího.

Čistota v bytě je základ spokojené domácnosti. Existují však věci, které se dají uklidit jen složitou kombinací prostředků, proto dělají mnoha lidem problémy. Ani prostředky z obchodu za sebou kolikrát nenechají dokonalou čistotu. Taková dlažba nebo obklady v koupelně jsou tak pro velkou skupinu hospodyň tím nejnáročnějším. Je prakticky nemožné dostat všechny usazeniny jen pomocí jediného nástroje, stejně tak vodní kámen a různé neodbytné skvrny.

Recepty po babičce

Nemusí to být jen její legendární bábovka nebo nedělní vývar. Po našich předcích totiž zbylo i mnoho chytrých postupů pro domácí úklid. Na tento budete potřebovat:

  • 5 litrů vody
  • půl šálku jedlé sody
  • čtvrtinu šálku čerstvě vymačkané citronové šťávy
  • čtvrt šálku octa

Konkrétní postup

K odměřování je ideální hrnek o objemu 2,5 decilitru. Vodu nalijte do velké nádoby, přidejte jedlou sodu, citronovou šťávu a vše dobře promíchejte. Pak přijde na řadu ocet a další promíchání. Jakmile začne celá směs pěnit (reakce octa a sody), můžete ji použít. Odlijte si do rozprašovače a pusťte se do úklidu. Jakoukoli špinavou plochu postříkejte octovým přípravkem, a pak nechte cca 30 minut působit.

Vyčištění celé kuchyně jednoduše a bez drhnutí: Díky tomuto triku uklízeček sleze špína sama

rozprašovač
Fotografie: Pixabay

Následně už stačí povrch jen přetřít houbou a čistou vodou. Určitě nezůstanou žádné stopy vodního kamene nebo čehokoli jiného. U obzvláště odolných skvrn stačí proces opakovat.

Problém se spárami

Spáry mezi dlaždicemi a obklady vyčistíte nejlépe důkladným nastříkáním octa. Ten nechte 10 minut působit, pak povrch vydrhněte zubním kartáčkem. Nakonec už jen důkladně omyjte usazeniny, případně postup zopakujte. Toto můžete klidně použít i na průběžné udržení čistoty ve vaně, sprchovém koutu nebo na jakékoli dlažbě.

Všechny správně hospodyně ví, že dlažba se bude po vyčištění lesknout setřením houbou nebo hadříkem prakticky do sucha. Jakmile tento krok vynecháte, může se povrch opět stát flekatým právě během usychání.

Zdroj: Ketkes

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]