Tajemství úspěšného pěstování rajčat aneb vše o výsadbě a pěstování rajčat

Červená zralá domácí rajčátka jsou klenotem každé zeleninové zahrádky. Jsou chutná a hlavně zdravá. Pěstovat je však nemusíte pouze na zahradě, zvládnout se to dá i na balkóně. Rajčata jsou uznávanou léčivou zeleninou, už proto se jejich pěstování vyplatí.

Rajčata působí proti sraženinám, udržují zdravé kosti, snižují hladinu cholesterolu a krevní tlak, podporují zdraví očí, odstraňují toxiny z těla, posilují imunitní systém a mají ještě i další zdravotní benefity. Pojďme se dnes společně podívat na tipy, které vám usnadní jejich pěstování a zaručí skvělé výsledky/úrodu.

Více slunce = více ovoce

Vyberte si nejslunnější místo na zahradě, protože rajčata nasávají slunce stejně jako vodu. Zaměřte se na sedm hodin slunečního svitu denně. Dejte jim prostor k růstu, také výsadbu sazenic proveďte 30 až 48 palců od sebe, s řadami 48 palců od sebe. To umožní proniknout světlu do spodních částí zralých rostlin a zlepšit proudění vzduchu.

Hnojte půdu

Rajčatům se daří v bohaté, dobře odvodněné, mírně kyselé půdě s pH 6,5 až 6,8. Chcete-li zjistit pH půdy, kupte si tester půdy nebo požádejte o test specializované pracoviště. Pokud je půda příliš kyselá, přidejte vápno. Pokud je příliš alkalická, přidejte síru nebo kompostovanou organickou hmotu.

Přidejte rajčatům přátelé

Bazalka, česnek a cibule jsou nejlepšími rajčaty v kuchyni i na zahradě. Společně se jim zkrátka daří mnohem lépe.

Mulčovací vrstva

Aby byla rajčátka šťavnatá, potřebují vláhu. Nesmí ve vodě stát, ale ani nesmějí mít žízeň. S tímto vám může pomoci mulčovací vrstva, která udrží v půdě vláhu.

Přírodní hnojivo

Rajčata můžete podpořit v růstu přidáním přírodního hnojiva. Mimo kompostu z vaší zahrádky můžete používat tyto triky:

  • Droždí – smíchejte 3 litry vody, 100 gramů droždí a půl lžíce cukru. Nechte droždí rozpustit ve vodě na teplém místě a na závěr přidejte cukr. Vodu používejte samozřejmě filtrovanou (bez chlóru). Nechte ještě půl hodiny stát a alespoň 4x vodu promíchejte. Pak můžete rajčátka zalévat.

  • Česnek – rajčata zbožňují česnek. Rozdrťte 5 česnekových palic a zalijte litrem horké vody (ne vroucí). Nechte 20 minut odstát někde v teple (na sluníčku, u topení apod.) Vznikne vám poměrně silný koncentrát. Lžičku tohoto koncentrátu smíchejte vždy s litrem vody a použijte na zálivku

  • Vaječné skořápky – vaječné skořápky obsahují mimo vápníku i řadu dalších prospěšných minerálů a mimo to výtečně fungují jako prevence hniloby rajčatových květů. Skořápky nasušte a rozmixujte, prášek pak přidávejte do zálivky. Nebo nechte 3 dny skořápky namočené ve vodě, tou pak rajčata zalijete.

  • Kávová sedlina – kávová sedlina je vynikající hnojivo a stimul pro rostliny. Buď můžete připravit „druháka“ a po vychladnutí tuto vodu použít k zalévání i se zrnky kávy nebo rovnou sedlinu přimíchat do půdy.

Obrázky: pixabay