Dvířka trouby je možné vyčistit běžným hadříkem a domácími přípravky

Nejenom vnitřek, ale i dvířka trouby se mohou zanášet mnoha nečistotami. Jak si s nimi poradit a jak je odstranit? Poradíme. Jde o osvědčený postup, která je založen na jednoduchosti, efektivitě, ale také ekologii. Žádné chemické produkty rozhodně potřebovat nebudete.

Připravte si:

Na dvířka trouby vám bude plně stačit jeden větší hadřík a dále například houbička, nebo kartáč s plastovými štětinami. Potom bude potřeba i ekologický čistič. Dobře poslouží třeba jedlá soda, ocet, alkohol, citronová šťáva, ale třeba i prostředek na nádobí, hrubozrnná sůl, nebo klidně i mýdlová voda. Poslední věcí, kterou mít po ruce, je šroubovák. A jdeme na to.

Odstraňte dvířka trouby

Téměř každá moderní trouba dokáže to, že u ní lze dvířka jednoduše odstranit. A to tak, že je vyjmete z pantů. Nejprve je nutné odemknout závěsy dvířek a potom je opatrně vyjmout. U některých modelů se neobejdete bez šroubováku. Po povolení pozor, ať dvířka nevypadnou.

Opatrně je chytněte, dejte je do úhlu asi 45 stupňů, a když jsou v této poloze, zvedněte je. Měly by se uvolnit a mělo by dojít k tomu, že půjdou bez problémů vytáhnout ven. Následně je položte na stůl nebo kuchyňskou desku. Tak, abyste nic z toho nepoškrábali.

Demontujte jednotlivé části

Některá dvířka trouby se skládají ze dvou vrstev, aby nabídly lepší izolaci. Špína a mastnota se může dostat do obou a tak je na místě dvířka také rozebrat. Opět použijte šroubovák, najděte šrouby, povolte a dvířka trouby můžete rozebrat. V tu chvíli jste připraveni k čištění.

Začnete čistit

Jako první je třeba odstranit povrchové nečistoty pomocí hadříku. Klidně postačí trocha vody, kterou je otřete a následně zajistíte i to, že ty usazení se začnou povolovat. Potom přichází chvíle na použití domácího ekologického čističe a na důkladnější drhnutí. Nevěnujte se jenom sklu, ale vyčistěte také celý rám dvířek, na závěr opět použijte hadřík namočený ve vodě a dvířka očistěte.

Zpět na místo

Po vyčištění je nechte vyschnout a potom znovu sestavte a umístěte je na své místo, na troubu. Vyzkoušejte funkčnost, a pokud je vše v pořádku, máte hotovo.

Co když demontáž není možná?

Co v případě, kdy demontáž dvířek není možná? Je třeba trochu improvizovat. Bude nutné otevřít dvířka pod troubou a samotnými dvířky prostrčit provázek s namotaným hadříkem, který bude namočen do přírodního čističe. Takto ho budete postupně tahat, díky od shora dolů, a tím vyčistíte onu nepřístupnou nerozebíratelnou část.

Fotografie: iStock