Slunečnicový olej nalezne své využití i mimo kuchyni

Máte slunečnicový olej spojený pouze se smažením, pečením, nebo grilováním? Pak zbystřete. Dá se totiž použít i jinak, než jste zvyklí. Olej ze slunečnic má pestré využití v celé vaší domácnosti. Nechte se inspirovat těmito zajímavými tipy.

Praktické vychytávky: Jak použít slunečnicový olej v domácnosti?

Slunečnicový olej najde své využití jak při opravách vrzajících dveří, tak i v případě, že si připravujete domácí kosmetické přípravky. Namazat jím můžete i kožené oblečení, tím materiál ochráníte a podpoříte jeho lesk. A jakými dalšími způsoby slunečnicový olej použít?

  • Jako leštidlo a ochrana na dřevěný nábytek: pokud máte v domácnosti starší dřevěné stoly a skříně, na kterých jsou zjevné škrábance a povrch je opotřebovaný, pomůže skvěle slunečnicový olej. Na kus bavlněného hadříku nalijte malé množství oleje a naneste na dřevěný povrch. Bude tak lesklejší, zahladíte škrábance a také jej ochráníte před vnějšími vlivy. Až olejový roztok nanesete, snažte se stůl, či skříň alespoň den nepoužívat, aby se olej dobře vstřebal.
  • K promazávání zipů: v případě, že vám u bundy, nebo mikiny zadrhává zip, můžete jej promazat slunečnicovým olejem. Postačí na vatovou tyčinku nanést pár kapek a pak olejem zip řádně promazat. Bude se poté lépe zapínat!
  • Jako ochrana vodovodních baterií: když malé množství slunečnicového oleje nanesete na povrch vodovodní baterie pomocí hadříku, ochráníte jej tak před korozí a rovněž se bude více lesknout.
  • Jako odstraňovač voděodolného make-upu: ženy, které zapomněly zakoupit odličovač, nemusí zoufat. Stačí, když si namočíte ručník do teplé vody, pokapete jej trochou slunečnicového oleje a z pleti otřete veškerý voděodolný make-up. Kůže bude hydratovaná a póry se neucpou.

Slunečnicový olej jako pomocník proti zápachu z odpadu

Když malé množství slunečnicového oleje nalijete do odpadu, zbavíte se tak nepříjemného zápachu z něj. Tato metoda se doporučuje zejména tehdy, když na dlouhý čas opouštíte svůj dům, či byt.

Fotografie: Kaksekonomit

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]