Pokojové rostliny, které nepředstavují nebezpečí pro domácí mazlíčky

Fotografie: Freepik

Pokud jste majitelem psa či kočky, je dobré myslet na bezpečné domácí prostředí. S tím jsou spojené i neškodné pokojové rostliny. V případě, že byste si pořídili ty jedovaté, mohlo by to mít fatální následky pro vaše zvíře.

Jaké pokojové rostliny je vhodné pořídit do domácnosti s mazlíčkem?

Ke zkrášlení vašeho obydlí můžete použít tuto bezpečnou zeleň:

 • Africká fialka: pochází z Tanzanie a na péči je velmi nenáročná. Kromě jiného vám bude dělat radost svými pestrobarevnými kvítky. K dostání jsou fialky s květy červenými, modrými nebo fialovými.
Fotografie: Freepik
 • Kalátea: pochází z Brazílie a má krásné pruhované lístky. Daří se jí zejména v noci, kdy listy zvedá. Během dne je pak sníží. Zálivku je potřeba provádět cca jednou za dva týdny a květina snese stanoviště, kde je nepřímé sluneční světlo.

 • Chamedorea sličná: pochází ze Severní Ameriky. Je to nenáročná palma, které svědčí snad jakékoliv klima v bytě. Svědčí ji spíš stinné stanoviště.
Fotografie: Freepik
 • Zelenec chocholatý: tuto rostlinu umisťujte spíš do chladnějších místností v bytě a do polostínu. Také by měla být rostlina zasazena v květináči, který má drenážní otvor.
 • Banánovník: pochází z jihovýchodní Asie. Rozeznatelný je pro své velké listy. I když se jedná o menší verzi, může dorůstat poměrně do výšky. Rostlina vyžaduje jasné světlo a chladnější místnost.

 • Vánoční kaktus: tato rostlina je velmi populární. Zejména v období Vánoc, protože právě tehdy by měla kvést. Pochází z Brazílie a svědčí ji neustálá vlhkost substrátu. Také zajistěte vlhčí prostředí. Listy je možné kropit vodou.
 • Ledviník ztepilý: tato rostlinka je v českých domácnostech často k vidění. Připomíná tak trochu kapradí. Na péči je vlastně zcela nenáročná. Zalít ji musíte jen v momentu, kdy je substrát zcela suchý. Upřednostňujte stinnější stanoviště.
Fotografie: Freepik

Jaké rostliny jsou nebezpečné a mohou psy a kočky otrávit?

A nyní to vezměme z jiného konce. Jaké rostliny byste si rozhodně neměli pořizovat, pokud vlastníte pejska nebo kočičku? Zde je jejich krátký výčet:

 • Dieffenbachie: je vysoce jedovatá pokojová rostlina. Mazlíček bude mít po konzumaci projevy otravy už do 3 až 4 hodin (bude mít průjem a začne zvracet). Také může mít problémy s dechem a zaznamenat můžete pěnu u tlamy.
 • Oleandr obecný: většinou se pěstuje na terasách či balkonech. V domácnosti příliš k vidění není. Jedná se o rostlinu, která má atraktivní růžové kvítky, avšak pokud by jí pozřel pes či kočka, následky mohou být fatální.
 • Filodendron: jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu, ale velmi jedovatou. Pokud se jí nechcete vzdát, umístěte ji na stanoviště, kam se váš čtyřnohý mazlíček nedostane.
 • Azalka: taktéž se jedná spíš o zahradní květinu s fialovými nebo růžovými kvítky. Toxická je pro jakékoliv domácí zvíře, proto ji raději při pěstování vynechte.