Dopřáváte si pravidelně lahodný šálek kávy? Děláte dobře, pití kávy má vliv na tyto procesy v těle

Fotografie: Depositphotos

Díky své chuti a povzbuzujícím vlastnostem je káva nejvíce konzumovaným horkým nápojem na světě. Pochází z několika zemí a pije se různými způsoby.

Toto černé zlato má mnoho ctností, které jsou dobré pro tělo i morálku. Zvyšuje náladu a dodává energii k probuzení a zahájení dobrého dne správnou nohou. Jaké jsou tedy jeho četné netušené výhody, které tělo dostává, a proč byste měli pít tento černý nápoj, který vám chce tolik dobrého?

Káva stimuluje mozek

Káva stimuluje pozornost a zlepšuje koncentraci. Studie univerzity v Barceloně ukázaly, že mozek funguje efektivněji, pokud jsou kofein a glukóza konzumovány společně. Navíc pití ranní kávy snižuje riziko deprese. Zmizí negativní myšlenky. Káva díky svým antioxidantům zvaným polyfenoly udržuje depresi, snižuje chronická onemocnění a předčasné stárnutí, jak uvádí studie Americké neurologické akademie.

Fotografie: Freepik

Další dobrou zprávou je, že káva snižuje riziko cukrovky. Lidé, kteří pijí alespoň čtyři šálky kávy denně mají o 50% nižší riziko cukrovky. A každý další šálek vede ke snížení o téměř 7 %. Kromě toho káva chrání pře Alzheimerovou chorobou. Mírná a pravidelná konzumace kávy může mít také neuroprotektivní účinky proti mírnému kognitivnímu poškození, které zůstává předzvěstí Alzheimerovy choroby a demence.

Chrání také před Parkinsonovou chorobou

Káva prý pomáhá chránit lidi před Parkinsonovou chorobou. Někteří vědci ve švédské Linköping University objevili genetickou variabilitu, která chrání před Parkinsonovou chorobou. Kromě toho, že je káva prospěšná zdraví také podporuje přátelství. Osoba, která vám nabídne káv je vřelá, velkorysá a stará se o ostatní. Alespoň to tvrdí psychologové.

Fotografie: Unsplash

Pokud vypijete denně dva šálky kávy, chráníte tak svá játra před fibrózou. Je však také pravda, že velké množství kávy může naopak našemu zdraví uškodit. Nadměrná konzumace kávy může způsobit dýchací potíže, nespavost a pocit neustálé úzkosti. Také vám z ní může bušit srdce. Káva se nedoporučuje osobám s arytmiemi či jinými srdečními problémy. Pozor si na ní dejte také v těhotenství a při kojení. Dva šálky denně vám však neublíží.

Zdroj: EatThis

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]