Plíseň na nohou dokáže potrápit. Vyzkoušejte jednoduché metody, které s ní zatočí

Fotografie: Pexels

Plíseň na nohou, nebo také mykóza se vyskytuje nejčastěji v oblastech chodidla samotného a na nehtech. Objevit se může náhle po návštěvě veřejného koupaliště, nebo po hygieně ve společných sprchách. K jejímu vzniku přispívá i nevhodná obuv, či ponožky. Primární prevencí je nohám poskytnout dostatek prodyšnosti, což zajistí kvalitní ideálně kožené boty a bavlněné materiály, co se týká ponožek.

Ve veřejných bazénech a jejich okolí je pak vhodné nosit obuv do vody, či žabky. Pokud se však mykóza objeví, je nutné co nejdříve zasáhnout. Kromě kupovaných léčivých mastí může pomoci i koupel z následujících surovin.

Přírodní koupel z jablečného octa a jedlé sody

Vyzkoušejte sílu přírodních produktů. Na koupel si připravte tyto suroviny:

  • 1 šálek jablečného octa
  • 5 lžic jedlé sody
  • 3 litry horké vody

Jak postupovat při přípravě koupele?

Do lavoru si nejprve nalijte horkou vodu, která by měla mít zhruba 50 až 60 stupňů Celsia. Poté do tekutiny přilijte jablečný ocet a přisypte jedlou sodu. Až voda vychladne na 40 stupňů Celsia, ponořte do ní nohy a máčejte je v lázni až dvacet minut. Nakonec chodidla osušte a postup opakujte opět po hodině, jen přidejte o pět lžic jedlé sody více. V případě, že se chcete plísně na nohou zbavit co nejdříve, tuto koupel si dopřávejte co nejčastěji.

Fotografie: Getty Images

Jaké další metody pomohou zatočit s plísní na nohou?

Pokud problémy s mykózou na chodidlech a nehtech stále přetrvávají, je vhodné navštívit kožního lékaře, který doporučí další léčbu. Zpravidla předepisuje hypermangan, který je specifický svou fialovou barvou.

Správnou koncentraci vám pak sdělí pracovník v lékárně. Pravidelné koupele s hypermanganem obvykle zabírají během několika dní. Účinné jsou samozřejmě i nejrůznější antimykotické gely a krémy, které můžete většinou zakoupit bez předpisu.

Fotografie: Getty Images

Jak pečovat o ponožky a obuv?

V případě, že se u vás vyskytne mykóza na nohách, je nutné správně pečovat nejen o kůži, ale i obuv a ponožky, které nosíte. Plísně zaručeně zlikvidují vyšší stupně při praní prádla, tj. kolem 60 stupňů Celsia.

Fotografie: Pixabay

Vhodné je prát i vložky do bot, či samotnou obuv, pokud je textilní. Vyvarujte se však praní inkriminovaných bot a ponožek spolu se spodním prádlem. Nedostatečně zlikvidované plísně by se mohly zachytit do jeho tkanin.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]